Preskočiť na obsah

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Brexit)
Logo

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie alebo skrátene brexit (ang. skr. British/Britain exit) bol politický cieľ jednotlivcov, skupín alebo politických strán od roku 1973, kedy sa Spojené kráľovstvo pripojilo k Európskemu hospodárskemu spoločenstvu. V roku 1975 sa v Spojenom kráľovstve konalo Referendum o členstve Spojeného kráľovstva v Európskom hospodárskom spoločenstve, v ktorom voliči hlasovali za zachovanie členstva. V roku 2016 sa konalo Referendum o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii, v ktorom voliči hlasovali za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Toto vystúpenie sa následne uskutočnilo v roku 2020.

Referendum v roku 1975

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1975 sa v Spojenom kráľovstve konalo referendum o členstve Spojeného kráľovstva v EHS. Všetky veľké politické strany a verejnosť boli za zachovanie členstva v EHS. Aj keď vo vládnucej Labouristickej strane boli značné rozkoly, za členstvo hlasovali dve tretiny členov na jednodennej konferencii 26. apríla 1975. Tým, že bola vláda rozdelená na silno proeurópskych a silno protieurópskych politikov, Harold Wilson pozastavil ústavné pravidlo o hromadnej zodpovednosti vlády a povolil ministrom verejne robiť kampaň na obidvoch stranách. Sedem z dvadsiatich troch členov vlády boli proti členstvu Spojeného kráľovstva v EHS. 5. júna 1975, voliči boli požiadaní, aby odpovedali áno alebo nie na otázku: "Myslíte si, že Spojené kráľovstvo by malo zostať v Európskom spoločenstve (Spoločný trh)?" V každom administratívnom grófstve v Spojenom kráľovstve hlasovala väčšina za "Áno", s výnimkou Shetlandských ostrovov a Vonkajších Hebríd. Vzhľadom na výsledky volieb, Spojené kráľovstvo zostalo členom EHS.

Počet hlasov za Áno Áno (%) Počet hlasov za Nie Nie (%) Účasť (%)
17 378 581 67.2 8 470 073 32.8 64.5

Referendum v roku 2016

[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé výsledky boli zverejnené okolo polnoci 23. júna a konečné výsledky ráno 24. júna. Gibraltár bola prvá voličská oblasť, ktorá ohlásila konečné výsledky, kde zvíťazili zástancovia zachovania členstva Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Zástancovia vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie vyhrali v Anglicku (okrem Londýna) a Walese. Zástancovia zachovania členstva Spojeného kráľovstva v Európskej únii vyhrali v Škótsku, Londýne, Severnom Írsku a Gibraltári. Vzhľadom na výsledky referenda britský premiér David Cameron ohlásil, že v októbri odstúpi z postu premiéra a vo funkcii ho nahradí zástanca vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Počet hlasov za Vystúpenie Vyst. (%) Počet hlasov za Zachovanie členstva Zach. (%) Účasť (%)
17 410 742 51.89 16 141 241 48.11 72.2

Ráno 24. júna, výsledky volieb ukázali, že 52 % voličov bolo za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie a 48 % voličov bolo za zachovanie členstva Spojeného kráľovstva v Európskej únii.

Správa spoločnosti PricewaterhouseCoopers odhaduje, že až 100 000 pracovných miest v oblasti finančného sektora môže po Brexite opustiť krajinu.[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]