Britské ozbrojené sily

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vojaci Royal Marines v Afganistane počas Operácie Sond Chara

Britské ozbrojené sily (angl. British Armed Forces) tvoria armádu Spojeného kráľovstva, ktorej úlohou je obrana krajiny, jej zámorských území a Korunných dependencií, podpora britských záujmov, podpora mierových medzinárodných úsilí a poskytovanie humanitárnej pomoci. Skladá sa z Kráľovského námorníctva (Royal Navy), Kráľovskej námornej pechoty (Royal Marines), Britskej armády a z Kráľovských vzdušných síl (Royal Air Force).

Vrchný veliteľ britských ozbrojených síl je britský panovník kráľovná Alžbeta II., ktorej vojaci prisahali vernosť. Ozbrojené sily sú riadené radou ministerstva obrany Veľkej Británie na čele s ministrom obrany.

Spojené kráľovstvo je tiež aktívnym a pravidelným účastníkom operácií Severoatlantickej aliancie. Jej nedávne operácie zahŕňali vojnu v Afganistane a Iraku, Intervencie v Sierra Leone, mierové zodpovednosti na Balkáne a Cypre. Zámorské posádky a zariadenia sa nachádzajú na ostrove Ascension, Belize, Brunej, Kanada, Diego Garcia, Falklandy, Nemecko, Gibraltár, Keňa, Katar a Cyprus.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku British Armed Forces na anglickej Wikipédii.