Buffalo Bill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Buffalo Bill pozri Buffalo Bill (rozlišovacia stránka).
William Frederick Cody
Buffalo Bill
americký dobrodruh a legendárna postava Divokého Západu

Narodenie 26. február 1846
Le Clair, Iowa
Úmrtie 10. január 1917 (70 rokov)
Denver

William Frederick Cody, prezývaný Buffalo Bill (* 26. február 1846, Le Clair, Iowa – † 10. január 1917, Denver) bol americký dobrodruh a legendárna postava Divokého Západu. Svoju slávu získal hlavne vďaka dobrodružným novelám Edwarda Judsona.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Už vo svojich pätnástich rokoch vstúpil do služieb Pony Expressu. Na koni prevážal poštovné zásielky, z východného pobrežia na západné, cez nebezpečné indiánske územie. Po vypuknutí Občianskej vojny slúžil v armáde Únie ako vojenský prieskumník.

Po vojne sa v roku 1867 nechal najať ako zásobovateľ a za 500 dolárov mesačne dodával bizónie mäso pre robotníkov pracujúcich na stavbe kansaskej pacifickej dráhy. Vďaka tejto práci získal svoju prezývku a stal sa jedným zo symbolov vyhubenia bizónov.[1] Podľa niektorých zdrojov ich počas šiestich mesiacov postrieľal 4 280 kusov.

Roku 1869 si ho ako jeden zo symbolov Divokého Západu vybral Edward Judson, nazývaný „Buntline“ a spísal cez 200 románov s Buffalo Billom v titulnej úlohe (tzv. bufalobilky). Okrem toho sa Bill stal aj hrdinom niekoľkých divadelných hier. O jednej z nich, Zvedovi prérie, napísal New York Herald: „… Kus tak hlúpy a tak zle zahraný, že je až zaujímavý…“.[chýba zdroj]

B. Bill ešte krátko pracoval ako šerif a jazdec Wild West Show, než natrvalo zakotvil ako riaditeľ veľkej jazdeckej šou. Prešiel s ňou celé Spojené štáty a neskôr aj Európu.[1] Vďaka tejto šou sa ešte viacej rozšírila jeho sláva a on sa stal už počas života legendou. V neskoršom veku už ani nedokázal rozlišovať medzi tým, čo je v jeho živote fakt a čo fikcia. Preto je nutné k jeho vlastným životopisom pristupovať s rezervou.[chýba zdroj]

Buffalo Bill zomrel na chorobu obličiek.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b William “Buffalo Bill” Cody. (1907). prístup: 2013-06-02.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Buffalo Bill na českej Wikipédii.