Bushy Park

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bushy Park v jeseni
Bushy Park v zime

Bushy Park je druhý najväčší kráľovský park v Londýne. Nachádza sa na juhozápade Londýna v obvode Richmond. Rozprestiera sa na ploche 4,5 km², bezprostredne na sever od Hampton Court Palace a jeho záhrad, len niekoľko minút chôdze od Kingstonu.

V parku sú rybníky na rybárčenie aj na prechádzku loďou, cesty na vychádzky koňmo, udržované sady, divoké oblasti zarastené papradím obývané jeleňmi a chránené oblasti. V parku sa nachádza niekoľko chát a Národné fyzikálne laboratórium.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasť Bushy parku bola osídlená posledných 4000 rokov. Bola tu objavená mohyla z doby bronzovej a bohaté známky poľnohospodárskej činnosti v stredoveku.

Keď Henrich VIII. prevzal v roku 1529 od kardinála Tomasa Wolseyho Hampton Court Palace, prevzal aj tri okolité parky (Hare Warren, Middle park a Bushy park), ktoré tvoria súčasný Bushy park. Ako vášnivý lovec vyhradil tento park pre lov jeleňov.

Jeho nasledovníci, ktorí boli menej krvilační, nechali postaviť v parku ďalšie malebné príslušenstvo. Karol I. dal vykopať zavlažovací 19-kilometrový kanál Longford River pre zásobovanie Hampton Court a zriadil niekoľko rybníkov. V tom čase bola postavená aj hlavná komunikácia – Gaštanová ulica (Chesnut Avenue), ktorá vedie medzi Hampton Court Road v Hamptone a Sandy Lane v Teddingtone.

Od polovice 19. storočia do druhej svetovej vojny tu Londýnčania slávili gaštanovú nedeľu (Chestnut Sunday), prechádzajúc sa rozkvitnutou gaštanovou alejou (táto tradícia bola obnovená v roku 1993).

Na konci 19. storočia boli v parku položené základy nového športu - podzemného hokeja.

Počas prvej svetovej vojny tu bola zriadená nemocnica, v ktorej ošetrovali kanadských vojakov a v medzivojnovom období tu zriadili tábor pre podvyživené deti. Dwight D. Eisenhower tu plánoval počas druhé svetovej vojny vylodenie v Normandii.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšia železničná stanica National Rail' - Hampton Court na juhu, Hampton Wick a Kingston na východe, Teddington na severe a Hampton na západe. Všetky sú vzdialené asi 10 - 15 chôdze.

Niektoré linkové autobusy zastavujú blízko Hampton Court Gate – hlavnej južnej vstupnej brány do parku. Autobusy z Richmondu zastavujú pri Hampton Court Green.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]