Bylina (literatúra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dobryňa Nikitič, Iľja Muromec a Aľjoša Popovič

Bylina (rus. были́на) je žáner ruských epických hrdinských básni, ktoré zvyčajne opisujú hrdinské činy bohatierov (napríklad Iľja Muromec, Dobryňa Nikitič a Aľjoša Popovič).

Byliny sa delia do niekoľkých cyklov, približne podľa historického obdobia (najslávnejšie sú asi básne z cyklu o Vladimírovi I. a jeho bohatieroch, ďalšie cykly sú napr. o bohatieroch novgorodských, moskovských, o povstaní Stenka Razina, o ukrajinských kozákoch, až po tzv. petriády o Petrovi Veľkom). Ruským bylinám sú podobné ukrajinské dumy.

Byliny vznikali približne od 12. storočia, tento odhad je ale založený na zmienke v Slove o pluku Igorovom (ktoré je formou a štýlom sama v podstate bylinou), jeho autenticita ale nie je celkom jasná. Najmladšie byliny vznikli až v 19. storočí. Byliny sa šírili ústne, prednášali sa s hudobným sprievodom, takže sa pochopiteľne časom menili, prispôsobovali aktuálnym udalostiam a zmenám dobového vkusu.

Byliny majú nerýmovaný tónický verš s typickým štýlom (opakovanie prehovorov a opisov, kontrasty, antitézy, obrátený slovosled, ustálené epitetá), ktoré sa veľa ruských básnikov snažilo napodobniť, byliny sa stali inšpiráciou aj pre veľa iných umeleckých diel, niektoré boli aj sfilmované.

Byliny boli v neskoršom období folkloristami zozbierané do niekoľkých zbierok, z nich najrozsiahlejšia Polnyj svod kyjevskich bylin A. Lelčuka je k dispozici online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bylina (pověst) na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).