Cílium (bunka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mikrofotografia bŕv v epiteli pľúc

Cílium[1] (iné názvy: brva, riasa, riasinka [1][2], cília [3], cilium[4]; lat. cilium, mn. č. cilia) je vlasovitá jemná bunková organela vyskytujúca sa vo väčšom počte na živočíšnych bunkách, slúžiaca buď na pohyb bunky alebo na vytváranie vodného prúdu pri bunke (a tým napríklad na priháňanie potravy).

Cíliá sú typické pre mnoho taxónov prvokov (Protozoa), ďalej pre primitívne mnohobunkovce (Placozoa, Acnidaria, Rotifera, Plathelminthes...) a niektoré larvy (napríklad u mechúrnikov Coelenterata), ale aj chordátov (napr. hviezdovky – Asteroidea), a vyskytujú sa aj napr. v riasinkovom epiteli a vajcovode stavovcov. Kmeň Gastrotricha, po slovensky brušnobrvovky, bol pomenovaný podľa niekoľkých radov bŕv, ktoré majú ich zástupcovia na brušnej strane tela.

Stavba[upraviť | upraviť zdroj]

Skladajú sa z mikrotubulov. 2 centrálne mikrotubuly obkolesuje 9 párov obvodových mikrotubulov. Celá táto štruktúra je ponorená do základnej matrix obklopenej membránou, ktorá prechádza do cytoplazmatickej membrány. Na báze cílií je uložené bazálne teliesko – kinetozóm, ktoré je tvorené deviatimi tripletmi mikrotubúl (vzniklo z centriolu). Bazálne teliesko sa zúčastňuje na tvorbe a diferenciácii bŕv. Cíliá môžu pokrývať celé telo, byť usporiadané do radov alebo obklopovať "bunkové ústa" – cytostóm.

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Cíliá slúžia u primitívnych skupín na pohyb, ale i priháňanie potravy k cytostómu. U vývojovo vyspelejších živočíchov sa vyskytujú napríklad vo fylogeneticky starých gliových bunkách a pravdepodobne umožňujú pohyb mozgovo-miechového (cerebro-spinálneho) moku. Bunky s cíliami, tzv. obrvený epitel, sa nachádzajú aj vo vývodoch žliaz, v tráviacej trubici, vo vajcovodoch, dýchacích cestách a inde. Vždy zaisťuje transport látok určitým smerom. Zmyslové brvy sú súčasťou zmyslových orgánov, konkrétne rovnovážno-polohového orgánu – statocysty a chemoreceptorov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b cílium. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy), s. 544.
  2. cílium. In: ŠALING, Samo; IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ, Mária; MANÍKOVÁ, Zuzana. Veľký slovník cudzích slov. 2. revid. a dopl. vyd. Bratislava-Veľký Šariš : SAMO, 2000. ISBN 80-967524-6-4. S. 213.
  3. TIRJAKOVÁ. Protistológia [online]. fns.uniba.sk, [cit. 2017-09-17]. Dostupné online. (rôzne strany)
  4. cilium. In: BETINA, Vladimír et al. Malá encyklopédia biológie. Bratislava: Obzor, 1975. s. 79

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]