Card Verification Code

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z CVC kód)

Príklady CVC/CVV/CID kódu na platobnej karte

CVV kód na platobnej karte VISA (posledné trojčíslie na zadnej strane karty)
CID kód na platobnej karte American Express (štvorčíslie na prednej strane karty)

CVC kód (z angl. Card Verification Code), resp. CVV kód (z angl. Card Verification Value), resp. CID (z angl. Card Identification Number) je označenie kontrolného verifikačného kódu uvedeného na platobnej karte. Jeho úlohou je zníženie podvodov pri tzv. „not present“ transakciách, t. j. platbách, pri ktorých nedochádza k fyzickému kontaktu karty s platobným terminálom (napr. platby na internete, cez mobilné telefóny a pod.)[1]. Kontrolný kód označujú kartové spoločnosti rôzne – spoločnosť VISA používa označenie „CVV“, Mastercard označenie „CVC“, American Express zase „CID“.

Kontrolný kód je vpísaný v dátovom nosiči (magnetický prúžok, čip) platobnej karty a vytlačený zväčša na zadnej strane karty pri podpisovom prúžku.

CVC1 (CVV1)[upraviť | upraviť zdroj]

Tzv. „CVC1 kód“ (resp. „CVV1 kód“) je zapracovaný v čipe a v magnetickom prúžku platobnej karty. Tento ekvivalent kódu je využívaný technickými prostriedkami (čítačkami) v zariadeniach, v ktorých sa karty fyzicky používajú pri platbe (bankomat, POS terminál), t. j. pri tzv. „card present“ transakciách. Prostredníctvom neho technické zariadenie overuje platnosť magnetického prúžku alebo čipu platobnej karty.

CVC2 (CVV2)[upraviť | upraviť zdroj]

Tzv. „CVC2 kód“ (resp. „CVV2 kód“) je číselný kód vytvorený kryptovaním z čísla karty, exspirácie karty a servisného kódu karty[1]. Tento kód je fyzicky vytlačený na platobnej karte a používa sa pri potvrdzovaní transakcií, pri ktorých sa nevyžaduje fyzická prítomnosť karty, t. j. pri tzv. „card non present“ transakciách (platby kartou cez internet).

Pri platbách bez fyzickej prítomnosti karty sa ukázala ochrana CVC/CVV kódom ako nedostatočná, preto kartové spoločnosti vyvíjajú čoraz dokonalejšie metódy verifikácie takýchto kartových platieb. Jednou z najrozšírenejších je ochrana tzv. 3D Secure protokolom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Slovník pojmov: CVV, CVC kód [online]. TotalMoney.etrend.sk, [cit. 2011-10-11]. Dostupné online. Archivované 2012-08-31 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]