Californication (TV seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Californication
Slovenský názov Californication
Originálny názov Californication
Žáner dramedy
Námet Tom Kapinos
Krajina USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 7
Počet častí 84
Produkcia
Dĺžka časti približne 28 min.
Vysielanie
Pôvodné 13.8.2007
Showtime
Slovenské 6.11.2007
HBO
Obsadenie

Californication je (zatiaľ) 72-dielny americký televízny seriál z produkcie Showtime (6 sérií po 12 dielov), ktorý vytvoril Tom Kapinos. Koncom roka 2013 ohlásili poslednú a to 7. sériu seriálu, ktorá mala premiéru 13. apríla 2014. David Duchovny, ktorý po ukončení seriálu Akty X nemal veľa zaujímavých ponúk, v ňom stvárnil Hanka Moodyho, príťažlivého, inteligentného, ostrého a uštipačného "beststellerového" spisovateľa. Odkedy sa presťahoval z New Yorku do kalifornského Los Angeles však poriadne nenapísal ani riadok. S tým však nie je spokojný jeho agent Charlie (Evan Handler), ktorý mu ako alternatívu vymyslí písať ironizovaný blog internetového časopisu. Hank má síce dospievajúcu dcéru, ale nikdy sa neoženil, pretože sa k tomu nevedel rozkývať. Priateľka Karen (Natascha McElhone) ho opustila a rozhodla sa založiť si novú rodinu po boku nakladateľského magnáta Billa (Damian Young). Hank sa s tým nevie zmieriť a, hoci sa v jeho posteli strieda množstvo nádherných dievčat a žien, on by chcel len trochu obyčajného spoločného šťastia so svojimi milovanými, ktorí sa mu pomaly vzďaľujú.

Seriál má príjemný konverzačný humor so šteklivými viaczmyslami. Na druhej strane sa od iných sitcomov líši tým, že nemoralizuje, nevymýšľa si nič, s čím by sa človek mohol v živote, pri troche smoly, stretnúť, nehrá prvoplánovo na city a nie je rozťahaný do množstva bezobsažných epizód. Drsne, ale pritom veľmi inteligentne a emotívne pobaví. V USA vyvolal obrovský ohlas, preto je veľmi pravdepodobné, že sa rozrastie o ďalšie série.

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Hank Moody (David Duchovny) - úspešný spisovateľ - v slovenskom znení Miloslav Kráľ
 • Karen van der Beek (Natascha McElhone) - Hankova expriateľka - Lenka Košická
 • Charlie Runkle (Evan Handler) - Hankov agent - Matej Landl
 • Rebecca "Becca" Moody (Madeleine Martin) - Hankova a Karenina 12-ročná dcéra - Miroslava Grožáková
 • Mia Gross (Madeline Zima) - Billova 16-ročná dcéra - Rebeka Poláková
 • "Dani California" (Rachel Miner) - Charlieho sekretárka - Henrieta Kolláriková
 • Marcy Rumkle (Pamela Adlon) - Charlieho manželka - Kristína Turjanová
 • Bill Gross (Damian Young) - Karenin snúbenec - Miroslav Trnavský

Zoznam častí[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri: Zoznam častí seriálu Californication

Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série Finále série
1 12 13. august 2007 29. október 2007
2 12 28. september 2008 14. december 2008
3 12 27. september 2009 13. december 2009
4 12 9. január 2011 27. marec 2011
5 12 8. január 2012 1. apríl 2012
6 12 13. január 2013 7. apríl 2013
7 12 13. apríl 2014 29. jún 2014

Odkazy na populárnu kultúru[upraviť | upraviť zdroj]

 • Hank dal Charlieho sekretárke prezývku Dani California, čo je odkaz na postavu objavujúca sa v niekoľkých piesňach Red Hot Chili Peppers, ktoré boli na albume, nie až tak náhodne, nazvanom Californication. V epizóde nazvanom "Absint spôsobuje, že srdce sa zamiluje" má Mia repliku "Je koniec sveta a celej západnej civilizácie". Californication je prvá pieseň, v ktorej sa Dani California spomína (kde je opísaná ako tínedžerská nevesta s bábätkom v brušku). Ďalej je to pieseň By the way (po prvýkrát je postavá nazvaná Dani) z albumu By the way a tretia pieseň je Dani California. Pri písaní tejto piesne si Anthony Kiedis uvedomil, že napísal tri piesne o tom istom dievčati.
 • V piatej epizóde, počas rozhovoru s Henrym Rollinsom v Talkback rádiu, Rollins spomenul názvy Hankových predchádzajúcich románov: South of Heaven, Seasons in the Abyss a God Hates Us All. Všetko sú to názvy albumov hudobnej skupiny Slayer.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Názov seriálu Californication je prešmyčka, ktorá vznikla spojením štátu Kalifornia so slovom fornication. Pričom fornication v preklade znamená buď predmanželský sex alebo smilstvo. Hneď v prvej epizóde sa Hank (nevediac o koho ide) vyspal so 16-ročnou Miou - budúcou nevlastnou sestrou svojej dcéry. Miu hrá v skutočnosti 20-ročná Madeline Zima.
 • Skupina Red Hot Chili Peppers podala na televíznu stanicu Showtime žalobu za to, že použili pre seriál názov Californication, čo je názov ich albumu z roku 1999 a zároveň v seriáli vystupuje postava s menom „Dani California“, čo je názov ich singlu z roku 2006.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]