Careful with That Axe, Eugene

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
„Careful with That Axe, Eugene“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Skladba od Pink Floyd
Vydané 6. december 1968
Nahrané október 1968
Žáner Progresívny rock, Psychedelický rock
Dĺžka 5:45
Vydavateľstvo Columbia/EMI
Producent Norman Smith
Skladateľ David Gilmour, Roger Waters, Rick Wright, Nick Mason

Careful with That Axe, Eugene“ je inštrumentálna skladba britskej rockovej skupiny Pink Floyd, ktorá po prvýkrát vyšla ako B strana singlu „Point Me at the Sky“ v decembri 1968. Autormi skladby sú uvedení všetci vtedajší členovia skupiny.

Kompozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Základom skladby je klávesový jam, ktorý doprevádza basgitara, ktorá hrá jeden jediný tón, notu D v oktávoch a jemné bezslovné vokály. Táto kostra prechádza do jediného textu skladby, výhražne zašeptaných slov „careful with that axe, Eugene“ (slovensky: opatrne s tou sekerou, Eugen), ktoré sú nasledované Watersovým vreskotom. Skladba ďalej pokračuje, jej hlasitosť sa zvyšuje a v tejto časti je charakteristická Gilmourovou gitarou. Koncová časť skladby sa postupne stišuje a ukončuje.

Live a alternatívne verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba „Careful with That Axe, Eugene“ bola pravidelnou súčasťou koncertného setlistu skupiny medzi rokmi 1968 a 1974. Prvý doložený koncert, kde bola ešte skladba uvedená ako „Keep Smiling People“, sa konal 23. mája 1968 v Amsterdame. Dňa 25. júna toho roku odohrala skupina v štúdiách BBC dve vystúpenia, ktoré boli nahrávané pre rozhlasovú stanicu BBC Radio One. Počas vysielania bola skladba označená ako „Murderistic Woman“. Záznamy boli odvysielané 11. augusta a 8. septembra 1968 v programe Johna Peela Top Gear. V roku 1969 sa po úpravách a pod názvom „Beset by Creatures of the Deep“ stala súčásťou suity „The Journey“ na tematických koncertoch The Man and the Journey Tour. Predposledný krát skupina zahrala skladbu „Careful with That Axe, Eugene“ na koncerte 22. júna 1974 vo francúzskom Colmare, kedy bola hraná ako prídavok. Posledný krát ju zahrala 9. mája 1977 v americkom Oaklande, kde zaznela výnimočne ako posledný prídavok.

Pôvodná verzia skladby s dĺžkou dve a pol minúty pochádza z jednej session v EMI Studios. Následne bola rozširovaná a jej live verzia dosahovala aj 12 minút. Štúdiová verzia s dĺžkou 5 minút a 45 sekúnd bola nahraná v priebehu októbra 1968. Vydaná bola ako B strana singlu „Point Me at the Sky“ 6. decembra toho roku. Zaradená bola taktiež na kompilácií Relics (1971) a na bonusovom CD The Early Singles box setu Shine On (1992). Live verzie skladby boli vydané na dvojalbume Ummagumma (8:50, 1969) a možno ju vidieť vo filme Pink Floyd: Live at Pompeii (1972). V roku 1969 Pink Floyd skladbu upravili a pod názvom „Come in Number 51, Your Time Is Up“ ju nahrali pre soundtrack k filmu Zabriskie Point (5:01, 1970).

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Careful with That Axe, Eugene na českej Wikipédii.