Preskočiť na obsah

Carl Sagan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Carl Sagan
americký astronóm
Carl Sagan
Narodenie9. november 1934
Brooklyn, New York, New York, USA
Úmrtie20. december 1996 (62 rokov)
Seattle, Washington, USA
PodpisCarl Sagan, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkacarlsagan.com
CommonsSpolupracuj na Commons Carl Sagan

Carl Edward Sagan (* 9. november 1934, Brooklyn, New York City, New York, USA – † 20. december 1996, Seattle, Washington) bol americký astronóm, astrofyzik, astrobiológ a popularizátor vedy a kritického myslenia. Bol priekopníkom v exobiológii, experimentálne demonštroval produkciu aminokyselín zo základných chemických prvkov za pomoci radiácie.

Svoju vedeckú dráhu začínal na Harvard University. Neskôr až do svojej smrti pôsobil ako profesor astronómie a vesmírnych štúdií na Cornell University, kde okrem iného viedol laboratórium pre planetárne štúdiá. Podieľal sa na viacerých významných projektoch NASA, okrem iného napríklad na programe Apollo a misii Voyager 1.

Počas svojej kariéry publikoval viac ako 600 vedeckých štúdií a vyše 20 kníh, medzi nimi aj knihu Draci z raja, za ktorú získal Pulitzerovu cenu.

Je svetovo známy svojimi populárno-vedeckými knihami a televíznymi seriálmi Cosmos, ktoré spoluvytvoril a uvádzal. Napísal aj román Kontakt, podľa ktorého bol v roku 1997 natočený rovnomenný film s Jodie Fosterovou v hlavnej úlohe.

Podporoval program Hľadania extra-terestriálnej inteligencie (Search for ExtraTerrestrial Intelligence) – SETI.

Je po ňom pomenovaná planétka 2709 Sagan.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Carl Sagan