Celestín I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Celestín I.
rímsky biskup
Celestín I.
Funkcie a tituly
Pontifikát
10. september 422 – 27. júl 432
Predchodca sv. Bonifác I. sv. Sixtus III. Nástupca
Biografické údaje
Rodné menoCelestinus ?
Narodenie?
Rím
Úmrtie27. júl 432
Rím
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Pápež
Voľba10. september 422
Svätec
Sviatok6. apríl
Odkazy
Celestín I. na catholic-hierarchy.org angl.
Spolupracuj na Commons Celestín I.
Emblem of the Papacy SE.svg Kompletný zoznam pápežov Emblem of the Papacy SE.svg

Svätý Celestín I. (lat. Caelestinus Primus) (* ? Rím - † 27. júl 432, Rím) bol 43. rímskym pápežom (v období rokov 422 - 432).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Z jeho mladosti nie sú o ňom žiadne správy. Iba to, že bol Riman a jeho otec sa volal Priscus. Vraví sa, že žil určitú dobu v Miláne so sv. Ambrózom. Prvá správa o ňom pochádza z dokumentu o Inocentovi I., kde sa spomína ako diakon. V roku 418 mu písal veľmi úctivo sv. Augustín. Nastúpil na pápežský stolec po Bonifácovi I. 10. septembra 422 (podľa Tillemonta, no Bollandists píše o 3. novembri) a zomrel 27. júla 432.

Napriek nepokojným časom vo vtedajšom Ríme, bol zvolený bez akejkoľvek opozície, ako sa dozvedáme z listu sv. Augustína, ktorý mu písal krátko po jeho zvolení, v ktorom ho prosí o pomoc pri vyriešení sporu s Antoniom, biskupom z Fessuly v Afrike. Ako sa zdá, medzi Celestínom a Augustínom existovalo silné priateľské puto. Po jeho smrti (430) napísal Celestín dlhý list biskupom v Galií, kde zakázal akékoľvek útoky na jeho pamiatku.

V posledných rokoch svojho pontifikátu bojoval proti nestoriánstvu na východe a autora tejto herézy, Nestoria exkomunikoval.

Posledným oficiálnym aktom Celestína, bolo vyslanie sv. Patrika do vtedy ešte pohanského Írska (v r.431 tam síce poslal biskupa Palladia, ale ten Írsko opustil a zomrel nasledujúceho roku v Británii). Patrik prijal misiu iba niekoľko dní pred Celestínovou smrťou.

Pamätné dni[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Celestín I.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Predchodca:
Bonifác I.
Pápežský znak Pápež
Celestín I.
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Sixtus III.