Cemjata

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Altánok s minerálnym prameňom
Lesopark Cemjata - Kvašná voda

Cemjata ako mestská časť mesta Prešov leží pri ceste Prešov – SedliceMargecany a geograficky sa začleňuje do Šarišskej vrchoviny. Svojim spôsobom ide o starú liečebnú a rekreačnú lokalitu, známu už od druhej polovice 19. storočia, kedy tu vznikli kúpele. Od mesta je Cemjata vzdialená asi 5 kilometrov. Umiestnená je do lesného prostredia kde sú aj viaceré minerálne pramene. Na liečebné účely sa dodnes používa prameň pri altánku. Vo vode je prevaha vápenato horčíkových minerálov. Táto mestská časť pozostáva aj zo štvrte rodinných domov, v ktorých žije okolo 245 obyvateľov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Od vzniku kúpeľov bolo postupne vybudovaných viacero budov. Veľmi známe sanatórium Krajinskej jednoty, bolo určené na liečenie chorých učiteliek. Známe boli po celom Uhorsku a mali povesť najlacnejších kúpeľov. Kopec na ktorom sa nachádza časť Cemjata sa nazýva Zabíjaná. Toto pomenovanie dostal skrz toho že v 19. stor. si toto miesto vyberala šľachta ako miesto duelov so strelnými zbraňami. Zabíjaná je aj pamiatka na miesto, kde sa 8. 1. 1881 uskutočnil historikmi zaznamenaný posledný pištoľový súboj miestnych uhorských šľachticov. Dokonca je na tom mieste aj náučná tabuľa a starý, ale neudržiavaný, takmer 130 ročný kamenný pamätník. Po druhej svetovej vojne kúpele zanikli.

Kúpele[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem pitných kúr sa minerálna voda z tunajších prameňov využívala na liečenie krvných ťažkostí, chudokrvnosti, porúch krvotvorby, žalúdočných, črevných a ženských chorôb. Celkom mali kúpele kapacitu 50 izieb.

Lesopark na Cemjate

ZPS Harmónia[upraviť | upraviť zdroj]

Zariadenie pre seniórov, ktoré vzniklo z pôvodných kúpeľov o čom sa rozhodlo 26. júla 1955. Zariadenie sa rozrástlo o súkromné vilky a procese decentralizácie podľa zákona NR SR č.416/2001 Z.z. prešlo Zariadenie pre seniorov Harmónia, Prešov-Cemjata dňom 1.7.2002 do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov.

Školské hospodárstvo Cemjata pri SOŠL Prešov[upraviť | upraviť zdroj]

Od školy je ŠH Cemjata vzdialené 7 km. Územie lesného hospodárstva ma vysokú lesnatosť. Nachádza sa na pahorkatine s najnižším bodom 285,5 m n.m. a najvyššou nadmorskou výškou 485,3 m.[1] V jeho teritóriu sa okrem náučných chodníkov nachádzajú a cyklistické a turistické chodníky hodne využívane obyvateľmi priľahlého okolia a Prešova.

Ulice[upraviť | upraviť zdroj]

Cemjata, Jelenia, Medvedia, Srnčia a Zabíjaná.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Premáva sem autobusová linka č. 18[5] mestskej hromadnej dopravy v Prešove.

Okolie[upraviť | upraviť zdroj]

Po zániku kúpeľov sa v tejto oblasti začali budovať záhradky a dnes je tu veľká záhradkárska osada. V kúpeľných budovách bol zriadený domov pre dôchodcov, ktorý slúži dodnes. Okrem bohatých lesov sú tam aj dnes pekné parky a malé jazierka. Príroda priamo láka na turistické prechádzky a zber rôznych lesných plodov. Čo sa týka športového vyžitia v okolí Cemjaty sa nachádza cca 11 km asfaltových ciest vhodných na cykloturistiku, alternatívne v zimnom období na bežkárske trate. Turisticky zaujímavá je tiež lokalita Čertov kameň. Na Cemjate sa stretávajú viaceré značené turistické trasy:

  • zelená turistická značka, vedúca cez Kojatickú dolinu až do obce Brežany
  • modrá turistická značka, vedúca cez Malkovskú hôrku za Kalváriu
  • žltá turistická značka, vedúca cez Malkovskú hôrku na Borkút a ďalej až na hlavnú železničnú stanicu
  • najvýznamnejšou je červená turistická značka - cesta hrdinov SNP

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Cemjata

Súradnice: 48°59′02″S 21°10′27″V / 48,983834°S 21,174259°V / 48.983834; 21.174259

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [https://web.archive.org/web/20150402120304/http://www.slspo.sk/skolske-hospodarstvo/charakteristika/ Archivované 2015-04-02 na Wayback Machine Charakteristika ŠH Cemiata na stránke SOŠL Prešov]
  2. Cesta: Arborétum Ortáše [online]. openstreetmap.org, [cit. 2023-11-26]. Dostupné online.
  3. REGIONÁLNY ÚZEMNÝ SYSTÉM EKOLOGICKEJ STABILITY OKRESU PREŠOV [online]. Bratislava: Máj 2010, [cit. 2023-11-26]. Dostupné online.
  4. http://www.cski-cr.cz/wp-content/uploads/2020/01/RaOP_proceedings_2015.pdf
  5. Linka č.18 Veľká pošta - Bzenov