Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových (CJS) je jedno z 21 centier a katedier Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.[1] CJS ponúka bakalárske a magisterské vzdelanie v odbore judaistika.[2] Vedúca katedry je od 1. septembra 2010 Mgr. Ivana Cahová, Ph.D.[3] Centrum je členom Európskej asociácie judaistiky (European Association of Jewish Studies).[4]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004 vznikol zo záujmu niekoľkých dobrovoľníkov Kabinet judaistiky.[5] Jednou zo zakladateliek bola germanistka prof. Ingeborg Fialová.[6] O vytvorení pracoviska judaistiky sa však začalo hovoriť už po novembri 1989. Jedným z propagátorov bol aj vtedajší (prvý porevolučný) rektor Josef Jařab.[7] V roku 2006 bol akreditovaný magisterský odbor Judaistika: Dějiny a kultura Židů. Svoj názov nesie od roku 2008 kedy bolo premenované na počesť zakladateľa judaistiky vo Viedni Kurta Schuberta a jeho manželky Ursuly na Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových. Bakalársky odbor Judaistika: židovská a izraelská studia bol akreditovaný v roku 2012 čím sa vyplnila medzera v bakalárskej ponuke v Česku.[5]

Výuka a výskum[upraviť | upraviť zdroj]

CJS ponúka prezenčné štúdium v oboroch[2]:

  • Judaistika: Izraelská a židovská studia. Bakalárský stupeň, v dvojodborovej forme
  • Judaistika: Dějiny a kultura Židů. Nadväzující magisterský stupeň, v jedno a dvojodborovej forme

Centrum sa výskumne zameriava „především na dějiny, kulturu a písemnictví moravských Židů“, ale aj problematikou súčasného Izraela.[5] Súčasťou CJS je tiež Knihovna Niny a Bena Melchet-Salpeterových.[7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Struktura FF [online]. Olomouc: Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, [cit. 2014-12-28]. Dostupné online. (po česky)
  2. a b Studuj judaistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci [online]. Olomouc: Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových, [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (po česky)
  3. Vizitka: Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových [online]. judaistika.upol.cz, [cit. 2019-10-24]. Dostupné online.
  4. View institution details [online]. eurojewishstudies.org, [cit. 2018-09-13]. Dostupné online.
  5. a b c Historie [online]. Olomouc: Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových, [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (po česky)
  6. Prof. PhDr. Ingeborg Fialová-Fürst, Dr. [online]. Olomouc: Centrum pre výzkum nemeckej moravskej literatúry, [cit. 2016-01-28]. Dostupné online. (po nemecky)
  7. a b NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Knihovna Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci [online]. Brno: Moravská zemská knihovna, 2011-04-22, [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]