Cesta II. triedy 558 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
II558-SVK-2020.svg
Cesta II. triedy 558
Základné údaje
Správca Samosprávny kraj 
Celková dĺžka 39,504 km
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj

Cesta II. triedy 558 je cesta II. triedy na Slovensku v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Snina. Jej dĺžka je 39,504 km.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta pôvodne viedla z Vranova nad Topľou (križovatka s I/18) cez Tovarné do Humenného a ďalej cez Sninu a Stakčín do Poľska, kde vyúsťovala v obci Majdan a pokračovala smerom do Sanoku. Úsek zo Stakčína na poľské hranice však bol len minimálne využívaný na medzinárodnú premávku, nakoľko na poľskej strane mal len prašný povrch.

Koncom 70-tych rokov bol úsek od odbočky do Strážskeho (vtedy cesta II/559) po Stakčín pretriedený na cestu I. triedy a zaradený do novo vytvoreného ťahu I/74, spolu s úsekom II/559 Strážske - Humenné a celou cestou II/560 Stakčín - Ubľa.

Na začiatku 80-tych rokov bola cesta cesta od obce Starina smerom na poľské hranice vyradená z cestnej siete a všetky obce v oblasti boli vysťahované pre stavbu vodárenskej nádrže Starina, ktorá zároveň pôvodnú cestu zatopila. Úsek cesty od Stakčína mal byť pôvodne zrušený úplne, napokon však bolo rozhodnuté o jeho presmerovaní na obec Ulič, kde bol naplánovaný hraničný priechod do ZSSR (na Ukrajinu), ktorý sa ale nikdy nepostavil.

V roku 2003 bol z cesty vyradený úsek Vranov nad Topľou - Podčičva a zaradený do novo vytvorenej cesty I/15, spolu s posledným zostávajúcim úsekom cesty II/557 Podčičva - Stročín (zostávajúce úseky II/557 boli už predtým preradené do ciest I/73 a I/77).

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta druhej triedy 558 blízko obce Príslop

Komunikácia začína v okrese Vranov nad Topľou na križovatke s cestou I/15 pri obci Sedliská, prekonáva Ondavu, križuje II/554 a prechádza obcami Tovarné, (v okrese Humenné) Hudcovce, Topoľovka a Závadka do Humenného.

Vedie v peáži s cestou I/74 a v Stakčíne v okrese Snina pokračuje údolím Cirochy cez Príslop a Kolbasov do obce Ulič, kde cesta končí.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]