Chan Fej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chan Fej
韓非
čínsky filozof a politik
Narodeniepribližne 280 pred Kr.
štát Chan
Úmrtie233 pred Kr.
štát Čchin
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Chan Fej

Chan Fej (čín. 韓非, pchin-jin: Hán Fēi) bol čínsky filozof, ktorý spolu s Li S’om, rozvinul Sün-c’ovu filozofiu v doktrínu legizmu. Na rozdiel od iných slávnych filozofov tej doby bol Chan Fej členom vládnucej aristokracie – narodil sa do vládnucej rodiny štátu Chan v priebehu záverečnej fázy obdobia bojujúcich štátov. V tomto kontexte sú niektorými autormi jeho diela považované za adresované jeho bratrancovi, kráľovi štátu Chan.[1] Po mnohých rokoch na čchinskom dvore bol Chan Fej perzekvovaný svojim kolegom Li S’om a spáchal vo väzení samovraždu.

„Chan Fej“ je vlastné meno tohto filozofa. „Chan Fej-c’“ (韓非子) sa potom najčastejšie používa na označenie knihy, ktorú napísal. Slovo „c’“ je však často pridávané k menám čínskych filozofov ako čestné prízvisko (znamená „majster“), „Chan Fej-c’“ sa niekedy tiež používa aj ako označenie osoby tohto filozofa.

Legalizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Chan Fejova filozofia nazývaná legalizmus (niekedy tiež používané označenie legizmus) je zameraná na vládcu. Podľa jeho filozofie vládca pevne ovláda štát za pomoci troch konceptov: svoje mocenské pozície (勢, š’), určitých techník (術, šu) a zákonov (法, fa). Legizmus vychádza z predpokladu, že každý koná v súlade s jediným princípom: vyhýbanie sa trestu za súčasné snahy dosiahnuť zisk. Zákony preto musia tvrdo trestať akékoľvek nežiaduce konanie a súčasne odmeňovať tých, ktorí zákony dodržiavajú (pozri legalizmus).

Legalizmus syntetizoval idey Šang Janga, Šen Pu-chaja a Šen Taoa. Od Šang Janga prevzal jeho dôraz na zákony, od Šen Pu-chaja dôraz na techniky a od Šen Tao názory na autoritu a legitimitu.

Okrem konfuciána Sün-c’a, ktorý bol Chan Fejovým a Li S’ovým učiteľom, bol ďalším z hlavných zdrojov jeho politických teórií Lao-c’ove taoistické dielo Tao Te ťing, ktoré interpretoval ako politický text a ku ktorému napísal komentár (kapitoly 20 a 21 v jeho knihe Chan Fej-c’). Tao videl ako prirodzený zákon, ktorý je každý a všetko prinútené dodržiavať. Súčasne veril, že ideálny vládca vydáva zákony rovnako ako nevyhnutná prírodná sila, ktoré ľudia nemôžu odporovať.

Jeho filozofia mala veľký vplyv na kráľa štátu Čchin a neskoršieho prvého cisára zjednotenej Číny Čchin Š’-chuang-tiho a stali sa jedným z vodcovských princípov vládcovej politiky.[2] Po predčasnom páde dynastie Čchin bola Chan Fejova filozofia nasledujúcou dynastiou Chan oficiálne hanobená. Aj napriek svojmu vyvrženeckému postaveniu v priebehu histórie cisárskej Číny Chan Fejova politická teória aj naďalej silne ovplyvňovala každú nasledujúcu dynastiu a konfuciánsky ideál vlády bez zákonov nebol nikdy uskutočnený.

Chan Fejova filozofia bola predmetom obnoveného záujmu za vlády Komunistickej strany pod vedením Mao Ce-tunga, ktorý sám niektoré z jej zásad obdivoval.

Chan Fejovo úplné zaznamenané dielo je zhromaždené v spise Chan Fej-c’, knihe o 55 kapitolách. Tento spis je významný aj ako jediný zachovaný zdroj početných príbehov z obdobia bojujúcich štátov.

Zoznam diel preložených do češtiny[upraviť | upraviť zdroj]

  • Chan-fej-c’. Preklad Lukáš Zádrapa. Vyd. 1. Zväzok I. Praha : Academia, 2011. 407 s. (Orient; zv. 12.) ISBN 978-80-200-1983-7.
  • Chan-fej-c’. Preklad Lukáš Zádrapa. Vyd. 1. Zväzok II. Praha : Academia, 2013. 372 s. (Orient; zv. 21.) ISBN 978-80-200-2227-1.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Watson, Burton: Han Fei Tzu: Basic Writings, 1964, str. 2. Kráľ, o ktorého ide, je zrejme buď kráľ An (238230 pr. n. l.), alebo jeho predchodca, kráľ Chuan-chuej (272 pr. n. l.239 pr. n. l.).
  2. SŁUPSKI, Zbigniew; LOMOVÁ, Olga. Úvod do dějin čínského písemnictví a krásné literatury. 1. vyd. Zväzok I : Dynastie Shang až období Válčících států. Praha : Karolinum, 2006. 140 s. ISBN 80-246-1267-4. S. 87.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chan Fej

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chan Fej na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).