Preskočiť na obsah

Charing Cross (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Charing Cross
Umiestnenie
Miesto Charing Cross
Miestna autorita City of Westminster
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 4
Počet cestujúcich za rok 19,863 miliónov
Transport for London
Zóna 1
Dôležité dátumy Otvorenie 1906
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail
Vchod do stanice z Trafalgarského námestia.
Nástupište Bakerloo Line.

Charing Cross je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa na Charing Cross v londýnskej mestskej časti City of Westminster. Vstupy do stanice sa nachádzajú na Trafalgarskom námestí a na ulici Strand. Nachádza sa v tarifnej zóne 1.

Stanica je prestupným bodom medzi linkami londýnskeho metra a železničnou stanicou Charing Cross. Stanicu obsluhujú linky Northern Line a Bakerloo Line.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Nástupištia na trasách Bakerloo Line a Northern Line boli pôvodne otvorené ako dve samostatné stanice, ktoré boli spojené do jedného celku, keď boli otvorené dnes už nefunkčné nástupištia Jubilee Line. Počas svojej histórie prešla stanica veľkým počtom zmien názvu.

Prvá časť staničného komplexu, nástupište dnešnej Bakerloo Line, bola otvorená 10. marca 1906 na Baker Street & Waterloo Railway pod názvom „Trafalgar Square". Nástupištia súčasnej Northern Line otvorili 22. júna 1907 ako súčasť Charing Cross, Euston & Hampstead Railway pod názvom „Charing Cross". V tomto období slúžila stanica ako južný terminus Charing Cross, Euston & Hampstead Railway, ktorá viedla na sever do staníc Golders Green a Highgate (dnešná stanica Archway).

Napriek tomu, že obe trasy boli vlastnené jednou spoločnosťou – Underground Electric Railways Company, neboli vzájomne prepojené. Cestujúci preto museli pri prestupe vyjsť na povrch. V snahe zlepšiť možnosť prestupu bola v roku 1914 predĺžená trasa Charing Cross, Euston & Hampstead Railway na juh do dnešnej stanice Embankment. Tu vznikol prestupný bod medzi Charing Cross, Euston & Hampstead Railway, Baker Street & Waterloo Railway a District Railway.

Od 6. apríla 1914 sa pôvodná konečná stanica Charing Cross, Euston & Hampstead Railway premenovala na „Charing Cross (Strand)“ a nová stanica, nachádzajúca sa južne od železničnej stanice bola pomenovaná „Charing Cross (Embankment)“.

Tieto mená však nevydržali dlho. 9. mája 1915, bola stanica „Charing Cross (Strand) premenová na „Strand“ a „Charing Cross (Embankment)“ sa vrátila k svôjmu pôvodnému názvu „Embankment“. V tom istom čase bola premenovaná stanica Piccadilly Line, dnes už nefunkčná, „Strand“ na „Aldwych“, aby sa predišlo nedorozumeniam.

V roku 1973 bola uzatvorená časť stanice na Northern Line, aby sa tak umožnila výstavba nových nástupišť Jubilee Line. Tieto nástupištia boli postavené medzi Northern a Bakerloo Line a tak poskytli dlho chýbajúce spojenie medzi linkami. Jubilee Line bola otvorená spolu s vynovenými nástupišťami Northern Line 1. mája 1979. Od tohto dňa bol spoločnej stanici, vrátane Trafalgar Square, pridelený jej súčasný názov.

Napriek tomu, že Charing Cross bola postavená ako južná konečná stanica Jubilee Line, už v tej dobe existovali plány na predĺženie trasy do juhovýchodného Londýna, do štvrte Lewisham. Postavené tunely teda siahali ďaleko za stanicu popod ulicu Strand smerom až k stanici Aldwych, ktorá mala byť ďalšom zástavkou na trase. Následná obnova oblasti Docklands a londýnskeho East Endu počas 80. a 90. rokov vyžadovala dobudovanie chýbajúcej infraštruktúry a teda aj následnú zmenu plánu dostavby Jubilee Line. Predĺženie Jubilee Line sa začalo budovať zo stanice Green Park do stanice Westminster, kde vznikol prestupný bod s Circle a District Line. Ďalšie prestupné body vznikli na staniciach Waterloo a London Bridge, a potom ďalej v Greenwichi a Stratforde.

S otvorením nového úseku Jubilee Line vznikla vetva s jedinou stanicou, a to práve Charing Cross. Preto nástupištia Jubilee Line boli 20. novembra 1999 definitívne uzavreté pre cestujúcu verejnosť.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Sto metrov dlhá nástenná maľba, ktorá zdobí nástupište Northern Line bola vytvorená Davidom Gentlemanom a zobrazuje scény z pohrebného sprievodu Eleonóry Kastílskej, manželky Edwarda I.

Napriek tomu, že nástupištia Jubilee Line sú pre verejnosť uzavreté, Transport for London ich pravidelne udržiava a prenajíma ako miesto pre natáčanie. Príležitostne je ich možné vidieť v rôznych reklamách, filmoch a televíznych programoch.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Stanicu v súčasnosti obsluhujú dve linky:

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže stanica sa nachádza v samom centre Londýna, v jej blízkosti sa nachádza veľké množstvo kultúrnych pamiatok a iných turistických atrakcií, medzi inými aj:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]