Charlie a továreň na čokoládu (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Charlie a továreň na čokoládu (angl. Charlie and the Chocolate Factory) je americký film režiséra Tima Burtona, z roku 2005 natočený podľa rovnomennej knihy britského autora Roalda Dahla. V hlavných úlohách vystupuje Johnny Depp ako Willy Wonka, Freddie Highmore ako Karlík Bucket a AnnaSophia Robbová ako Fialka Garderóbová. Hudbu zložil Danny Elfman.

Film je druhou adaptáciou knihy, prvá je film z roku 1971 Willy Wonka a továreň na čokoládu (anglicky Willy Wonka & the Chocolate Factory).

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Malý Karlík Bucket pochádzajúci z veľmi chudobnej rodiny sa dopočuje v televízii o zlatých kupónoch, ktoré Willy Wonka umiestnil do piatich čokolád. Tie potom nechal rozviezť do celého sveta. Všetky kupóny sa rýchlo nájdu, ale ukáže sa, že kupón nájdený v Rusku je falzifikát. Malý Karlík Bucket dostáva čokoládu raz ročne a to k narodeninám, pretože jeho rodina je chudobná. Mal narodeniny a dostal Wonkovu čokoládu, ale kupón v nej nebol a Karlík bol sklamaný. Jedného dňa mu dedko dá peniažtek a povie, že je to jeho tajná rezerva. Pošle ho do obchodu kúpiť Wonkovu čokoládu. Za chvíľu sa s ňou Karlík vráti a spoločne ju rozbalia. Zlatý kupón v nej zase nie je, malý Karlík opäť prežíva sklamanie. Neskôr objaví na zemi desaťdolárovú bankovku a kúpi si za ňu čokoládu, v ktorej nájde posledný z piatich zlatých kupónov, ktorý zabezpečuje tým, ktorí ho nájdu, exkurziu do gigantickej továrne na čokoládu čudáka Willyho Wonku (Johnny Depp). Počas prehliadky sa štyri z detí, pažravý Augustus Dula, namyslená Fialka Garderóbová, premúdrený Mikey Televykuk a rozmaznaná Veruka Saltini, stanú obeťami svojej chamtivosti a nafúkanosti a zostane len skromný Karlík Bucket, ktorý je Willymu sympatický už od začiatku, rovnako, ako Willy Karlíkovi. Lenže Willy potom Karlíka sklame vďaka svojej nevyriešenej minulosti a Karlík jeho ponuku, aby sa stal dedičom jeho továrne, odmietne. Willyho to prekvapí a zdrtí, ale nakoniec mu to nedá a schválne ide do miest, kde sa môže s Karlíkom stretnúť. Nakoniec sa zmieria a Karlík pomôže Willymu porovnať vzťah s jeho otcom zubárom, ktorý Willyho v detstve uzurpoval a s ktorým Willy od chvíle, kedy odišiel z domu, neprehovoril. Karlík potom začne Willymu pomáhať a Willy sa spriatelí aj s jeho rodinou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Karlík a továrna na čokoládu (film) na českej Wikipédii.