Chinatown (Londýn)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Výzdoba čínskej štvrti pri príležitosti osláv Nového roku v roku 2004.

Londýnska čínska štvrť (alebo anglicky Chinatown) je oblasť nachádzajúca sa v Soho v obvode Westminster v okolí Gerrard Street. Nachádza sa tu obrovské množstvo čínskych reštaurácií, obchodov s potravinami a suvenírmi.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou oblasťou, ktorá bola označovaná ako čínska štvrť, bolo územie v okolí Limehouse. Na začiatku 20. storočia tu bola sústredená čínska komunita, ktorá zásobovala námorníkov žijúcich v Docklands. Táto oblasť sa neskôr stala známou vďaka legendárnym ópiovým brlohom, slumom a nie vďaka čínskemu jedlu. Oblasť prešla v roku 1934 výraznou rekonštrukciou - staré domy boli zbúrané a postavené nové. Napriek tomu tu, ale väčšina pôvodným Číňanov stále býva.

Po druhej svetovej vojne sa vďaka vzrastajúcej obľube čínskej kuchyne i narastajúcemu počtu imigrantov z Hongkongu rozšírili čínske podniky aj na Gerrard Street. Túto oblasť začali označovať ako Čínsku švrť (Chinatown), aj keď do súčasnosti neexistuje oficiálne vymedzenie tohto územia.

Spoločnosť Rosewheel v roku 2005 predstavila plán rozvoja východnej časti Čínskej štvrti. Tento zámer však narazil na výrazný odpor pôvodných obyvateľov, ktorý majú obavy zo straty tradičného charakteru, zmeny etnického zloženia a zániku čínskych obchodov.

Štvrť má predovšetkým komerčný charakter a má iba veľmi malý počet stabilných obyvateľov. Žije tu však množstvo ilegálnych prisťahovalcov, ktorí pracujú v miestnych podnikoch za minimálnu mzdu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Rosewheel; stránky spoločnosti Rosewheel, ktorá sa zaujíma o rozvoj Čínskej štvrti (po anglicky)