Chlorela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Makrofoto riasy rodu Chlorella

Chlorela lat. Chlorella (“chloros” = zelený a latinskej prípony “ella” = malá) je zelená riasa, jedna z najstarších a najjednoduchších foriem života.

Chlorella je sladkovodná jednobunková riasa zelenej farby, ktorej sa darí najmä v teplom klimatickom páse (rastie predovšetkým v Ázii a Austrálii). Ak by sme chceli sledovať jej vývoj, museli by sme sa vrátiť ďaleko do minulosti, a to až o niekoľko miliónov rokov. Aj keď by takáto výprava mohla byť zaujímavá, nižšie sa zameriame na jej vlastnosti na ľudský organizmus. Táto riasa je totiž často radená medzi tzv. „Super-potraviny“. Už z tohto tvrdenia je zrejmé, že účinky chlorelly sú viac než pozitívne.[1]

Rastie v sladkej aj slanej vode a jej stielka je bunkového typu. Je nenáročná na živiny a pomerne rýchlo vytvára veľké množstvo biomasy.

Chlorela v porovnaní s ostatnými rastlinami vzhľadom k svojej veľkosti obsahuje najväčšie množstvo chlorofylu. Tiež obsahuje všetky vitamíny skupiny B, C a E, hlavne vitamín B12.[chýba zdroj] Vitamínu C obsahuje 16 krát viac ako pomaranče, 11 krát viac betakaroténu ako mrkva, 20 krát viac železa ako špenát a 10 krát viac vápnika ako kravské mlieko. Z minerálov sú to vápnik, horčík, zinok, železo, draslík a jód. V chlorelle sa tiež nachádza rastový faktor CGF, ktorý má omladzujúce, očisťujúce a posilňujúce účinky.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Když jídlo je naším lékem, Maria Dallen, Vydavateľstvo: Ratio Bona, 2010
  • Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii, Tomáš Kalina, Jiří Váňa, Vydavateľstvo: Karolinum, 2005

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HERBACEA. Chlorella a jej účinky. Herbacea.sk, 2016-10-01. Dostupné online [cit. 2016-11-08].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]