Preskočiť na obsah

Chlorela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Chlorela (Chlorella pyrenoidosa, Chlorella vulgaris) je zelená sladkovodná jednobunková riasa s vysokým obsahom chlorofylu, bielkovín, minerálnych látok a ďalších živín, verejnosti známa najmä vo forme doplnku výživy. Využíva sa však tiež v kozmetickom priemysle či napríklad v oblasti biotechnológií. V súčasnosti sú najväčším producentom chlorelly ázijské krajiny. Jej pestovanie pre komerčné účely začalo v 60. rokoch 20. storočia v Japonsku.[1]

Obsah živín[upraviť | upraviť zdroj]

Chlorella je využívaná ako doplnok výživy vďaka svojmu širokému spektru a vysokému obsahu makroživín a mikroživín. Keďže obsahy živín závisia na mnohých faktoroch, napríklad podmienkach pestovania, údaje o ich množstvách sa u dostupných zdrojov líšia. Uvedené hodnoty sú preto iba orientačné.

Z makroživín sú v chlorelle najbohatšie zastúpené bielkoviny. Môžu tvoriť 42 – 58 % obsahu sušiny, pričom sa vyznačujú celým spektrom esenciálnych aminokyselín. Najviac zastúpenou aminokyselinou je leucín. Sacharidy, vyskytujúce sa najmä vo forme škrobu, tvoria 12 – 55 % sušiny. Tuková zložka môže predstavovať 5 – 40 % obsahu sušiny a má priaznivé zastúpenie kyselín linolovej a linolénovej. Obsah vlákniny v riase sa pohybuje okolo 10 %.[2]

Chlorella je tiež významným zdrojom mikroživín. Je bohatá ako na vitamíny, tak na minerálne látky. Súčasťou zeleného farbiva chlorofylu je horčík, vďaka čomu je chlorella jeho bohatým zdrojom. Chlorofyl tvorí približne 1 – 4 % obsahu riasy. Ďalšie významne zastúpené minerálne látky sú fosfor, draslík, vápnik či železo. Z vitamínov je vhodné zmieniť vysoký obsah vitamínov skupiny B, a to najmä vitamínu B12, ktorý sa v bioaktívnej forme vyskytuje okrem rias iba v potravinách živočíšneho pôvodu. Chlorella je tiež zdrojom vitamínu C a E, kyseliny listovej a karotenoidov, najmä β- karoténu.[1][2]

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Ako už bolo zmienené, chlorella je známa kvôli svojmu využitiu ako doplnok výživy. Predáva sa vo forme toboliek, prášku, alebo extraktov. Je propagovaná ako doplnok výživy účinný v prevencii či liečbe rôznych ochorení. Často sa v súvislosti s touto riasou stretávame s termínmi „detoxikácia organizmu“ či „očista organizmu“, ktoré sľubujú zbavenie organizmu nežiaducich látok. Neexistuje však dostatok dôkazov, ktoré by uvedené účinky chlorelly potvrdili. Navyše chlorella, rovnako ako ďalšie „detoxikačné“ potraviny či prípravky, nemôže pôsobiť na vylučovanie celého spektra nežiaducich látok v organizme. V súčasnosti sa však chlorelle a jej vplyvu na organizmus výskum venuje a predkladá dôkazy jej možného vplyvu na organizmus.[3][4]

Účinnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdie ukazujú, že konzumácia chlorelly môže pôsobiť pozitívne na lipidový profil organizmu. Výskum zaoberajúci sa vplyvom riasy na hladiny cholesterolu v krvi naznačuje vzťah medzi znižovaním hladiny cholesterolu počas konzumácie chlorelly a jej vysokým obsahom karotenoidov. Predpokladá sa, že karotenoidy, vďaka svojej štruktúre podobnej cholesterolu, spôsobujú znižovanie LDL receptorov v membráne bunky, ako aj zníženú syntézu cholesterolu.  Zároveň je pravdepodobné, že karotenoidy pôsobia inhibične na absorpciu cholesterolu z tráviaceho traktu. Vykonaná meta- analýza potvrdzuje znížené hladiny cholesterolu po užívaní chlorelly, ako aj znížené hladiny triacylglycerolov a ďalších parametrov. Znovu sa predpokladá funkcia karotenoidov v znižovaní vstrebávania cholesterolu, ako aj vplyv vlákniny obsiahnutej v chlorelle.[5][6][7]

Výskumy predpokladajú priaznivý vplyv konzumácie chlorelly na funkciu imunitného systému. V dvojito zaslepenej štúdii sledujúcej efekt riasy na imunitný systém človeka bol pozorovaný nárast hladín cytokínov po ôsmich týždňoch jej užívania. Zároveň bola zaznamenaná zvýšená aktivita NK buniek (natural killer cells).[8]

Vzhľadom na obsah antioxidantov (napr. spomínané karotenoidy) v chlorelle sa predpokladá jej pôsobenie na znižovanie miery oxidačného stresu. Existujú hypotézy, že by jej užívanie mohlo pôsobiť pozitívne na nervový systém človeka a spomaľovať zhoršovanie kognitívnych schopností. Štúdia vykonaná na myšiach naznačuje priaznivý vplyv chlorelly na vývoj demencie práve skrz antioxidačné pôsobenie. Ďalej bola vykonaná štúdia sledujúca antioxidačnú aktivitu chlorelly a jej vplyv na depresiu. Ukázalo sa, že by chlorella mohla zmierňovať somatické príznaky depresie.[9][10]

Tehotenstvo a laktácia[upraviť | upraviť zdroj]

U tehotných žien bola konzumácia chlorelly sledovaná v súvislosti s prevenciou anémie. Výsledky poukazujú na znížené riziko anémie z nedostatku železa po šiestich týždňoch užívania 6 g chlorelly denne. Doplnok výživy nemal na tehotné matky žiadne nežiaduce účinky.

Momentálne chýbajú informácie o vplyve pravidelného užívania chlorelly u tehotných a dojčiacich žien. Vzhľadom na rizikovosť tejto skupiny osôb a dôvodom uvedeným v nasledujúcom odstavci nie je odporúčané chlorellu v tomto období užívať. Z tohto dôvodu nie je stanovená denná dávka chlorelly, ktorá by bola považovaná za bezpečnú.[2][11][12]

Nežiaduce účinky, interakcie[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na vysoký obsah látok v chlorelle je možný výskyt pomerne širokého spektra nežiaducich účinkov. Najčastejšie sa vyskytujúce ťažkosti sa týkajú tráviaceho traktu. Ide o problémy zahŕňajúce nevoľnosť, flatulenciu, hnačku, zápchu či kŕče. Známy je tiež výskyt alergickej reakcie či precitlivelosť na slnečné žiarenie. Obsah živín v chlorelle nie je konštantný, preto môže hroziť riziko nadmerného obsahu určitej živiny. Príkladom je možný vysoký obsah jódu, ktorý by bol následne kontraindikáciou pri určitých poruchách štítnej žľazy. Nadmerný obsah vitamínu K by predstavoval komplikáciu u pacientov liečených warfarínom. Vzhľadom na pravdepodobný imunostimulačný účinok chlorelly by jej užívanie mohlo byť kontraindikované pri autoimunitnom ochorení. V prípade nevhodných podmienok pestovania či nedostatočnej kontroly výsledného produktu hrozí riziko akumulácie ťažkých kovov (olovo, kadmium...). Pravidelná konzumácia takto kontaminovanej riasy môže zapríčiniť poškodenie zdravia.[2][11]

Záver[upraviť | upraviť zdroj]

Zo súčasných poznatkov vyplýva, že chlorella má pravdepodobne pozitívne účinky na ľudský organizmus. Stále však neexistuje dostatočné množstvo dôkazov na to, aby mohli byť považované za potvrdené. Preto v prípade chlorelly Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) doteraz neschválil zdravotné tvrdenia, ktoré by poukazovali na jej pozitívny vplyv na organizmus. Navrhnuté zdravotné tvrdenia sa zatiaľ nachádzajú na tzv. on hold zozname, ktorý obsahuje dosiaľ nepotvrdené tvrdenia o účinkoch látok na organizmus.

Dôkazy ohľadom užívania chlorelly sú nedostatočné, je potreba ďaších výskumov a preto nie je opodstatnené užívať chlorellu so zámerom ovplyvniť priebeh určitého ochorenia. Vďaka bohatému obsahu živín však môže byť konzumácia chlorelly výhodná z hľadiska upravenia deficitov určitých látok. Treba si však súčasne uvedomiť možné riziká uvedené v predchádzajúcom texte, ako aj skutočnosť, že zatiaľ nie je stanovená bezpečná denná dávka tejto riasy.[13]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Commercial applications of microalgae [online]. Journal of Bioscience and Bioengineering, 2006, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 2. a b c d Nutrivigilance – problémy s doplňky stravy obsahujícími chlorelu a spirulinu. Informační Centrum Bezpečnosti Potravin.cz. Dostupné online [cit. 2018-06-11]. (po česky)
 3. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence [online]. Nutritional Sciences, 2014, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 4. Chlorella [online]. 2013-09-05, [cit. 2018-06-12]. Dostupné online. Archivované 2013-09-05 z originálu.
 5. Effect of Chlorella supplementation on cardiovascular risk factors: A meta-analysis of randomized controlled trials [online]. Clinical Nutrition, 2017, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 6. A dietary cholesterol challenge study to assess Chlorella supplementation in maintaining healthy lipid levels in adults: a double-blinded, randomized, placebo-controlled study [online]. Nutrition Journal, 2016, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 7. Impact of daily Chlorella consumption on serum lipid and carotenoid profiles in mildly hypercholesterolemic adults: a double-blinded, randomized, placebo-controlled study [online]. Nutrition Journal, 2014, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 8. Beneficial immunostimulatory effect of short-term Chlorella supplementation: enhancement of Natural Killer cell activity and early inflammatory response (Randomized, double-blinded, placebo-controlled trial) [online]. Nutrition Journal, 2012, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 9. Preventive effects of Chlorella on cognitive decline in age-dependent dementia model mice [online]. Neuroscience Letters, 2009, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 10. A randomized controlled trial of 6-week Chlorella vulgaris supplementation in patients with major depressive disorder [online]. Complementary Therapies in Medicine, 2015, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.
 11. a b Chlorella: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning [online]. www.webmd.com, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 12. NAKANO, Shiro; TAKEKOSHI, Hideo; NAKANO, Masuo. Chlorella pyrenoidosa Supplementation Reduces the Risk of Anemia, Proteinuria and Edema in Pregnant Women. Plant Foods for Human Nutrition, 2009-12-15, roč. 65, čís. 1, s. 25 – 30. Dostupné online [cit. 2018-06-11]. ISSN 0921-9668. DOI10.1007/s11130-009-0145-9.
 13. HTTP://WWW.QCM.CZ, QCM, web@qcm.cz,. Zdravotní tvrzení, SZÚ [online]. www.szu.cz, [cit. 2018-06-11]. Dostupné online. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]