Chomejní

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rúholláh Chomejní
Chomejní
Chomejní, podpis
1. Najvyšší vodca Iránu
V úrade
3. december 1979 – 3. jún 1989
Predchodca Mohammed Reza Pahlavi Alí Chámeneí Nástupca
Biografické údaje
Narodenie 24. september 1902
Chomejn, Perzia
Úmrtie 3. jún 1989 (86 rokov)
Teherán, Irán
Politická strana Islamská republikánska strana
Národnosť Iránec
Vierovyznanie Šiitsky moslim
Odkazy
Spolupracuj na Commons Chomejní
(multimediálne súbory)

Veľký ajatolláh sajjid Chomejní (= z Chomejnu), vlastným menom Rúholláh Mustafaví Músaví Chomejní, perz. روح‌الله مصطفوی موسوی خمینی (* 24. september 1902, Chomejn – † 3. jún 1989, Teherán) bol iránsky šiítsky náboženský vodca, mardža, ajatolláh) a politik, od roku 1979 najvyššia duchovná a politická autorita v Iráne.

Narodil sa ako syn ajatolláha sajjida Mustafu Músavího. Študoval šiítsku náboženskú teológiu v Kome a v irackom Nadžafe – v roku 1962 sa stal jedným zo šiestich veľkých ajatolláhov iránskych šiítov. V roku 1963 Chomejní ostro odsúdil svetský režim šáha Pahlavího a jeho tzv. bielu revolúciu. Vystupoval nielen proti skorumpovanosti režimu, ale aj proti šáhovej orientácii na západ, najmä na USA. Po zorganizovaní protišáhovskej demonštrácie ho zatkli a vypovedali z Iránu.

V rokoch 1964 – 1965 žil v Turecku, potom 1965 – 1978 v Iraku a nakoniec v rokoch 1978 – 1979 vo Francúzsku, odkiaľ riadil iránsku islamskú revolúciu, ktorá v roku 1979 vyvrcholila zvrhnutím šáha Pahlavího a jeho útekom z Iránu, následne načo sa ajatolláh Chomejní dostal k moci. Počas jeho režimu sa zhoršili vzťahy Iránu so Západom a tiež so susedným Irakom, s ktorým už krátko po jeho nástupe k moci vypukla krvavá vojna.

V roku 1989 vyhlásil fatvu, ktorá požadovala smrť básnika Salmana Rushdieho za údajné znesvätenie proroka Mohameda v diele Satanské verše.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.