Chomejní

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Chomejní
iránsky náboženský a politický vodca
iránsky náboženský a politický vodca
Narodenie 24. september 1902
Chomejn, Markazí, Irán
Úmrtie 3. jún 1989 (86 rokov)
Teherán, Irán
Podpis Chomejní, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Chomejní

Veľký ajatolláh sajjid Chomejní (= z Chomejnu), vlastným menom Rúholláh Mustafaví Músaví Chomejní, perz. روح‌الله مصطفوی موسوی خمینی (* 24. september 1902, Chomejn – † 3. jún 1989, Teherán) bol iránsky šiítsky náboženský vodca, mardža, ajatolláh) a politik, od roku 1979 najvyššia duchovná a politická autorita v Iráne.

Narodil sa ako syn ajatolláha sajjida Mustafu Músavího. Študoval šiítsku náboženskú teológiu v Kome a v irackom Nadžafe – v roku 1962 sa stal jedným zo šiestich veľkých ajatolláhov iránskych šiítov. V roku 1963 Chomejní ostro odsúdil svetský režim šáha Pahlavího a jeho tzv. bielu revolúciu. Vystupoval nielen proti skorumpovanosti režimu, ale aj proti šáhovej orientácii na západ, najmä na USA. Po zorganizovaní protišáhovskej demonštrácie ho zatkli a vypovedali z Iránu.

V rokoch 1964 – 1965 žil v Turecku, potom 1965 – 1978 v Iraku a nakoniec v rokoch 1978 – 1979 vo Francúzsku, odkiaľ riadil iránsku islamskú revolúciu, ktorá v roku 1979 vyvrcholila zvrhnutím šáha Pahlavího a jeho útekom z Iránu, následne načo sa ajatolláh Chomejní dostal k moci. Počas jeho režimu sa zhoršili vzťahy Iránu so Západom a tiež so susedným Irakom, s ktorým už krátko po jeho nástupe k moci vypukla krvavá vojna.

V roku 1989 vyhlásil fatvu, ktorá požadovala smrť básnika Salmana Rushdieho za údajné znesvätenie proroka Mohameda v diele Satanské verše.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.