Chomejní

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Chomejní
Chomejní
iránsky náboženský a politický vodca

Narodenie 24. september 1902
Chomejn, Markazí, Irán
Úmrtie 3. jún 1989 (86 rokov)
Teherán, Irán

Veľký ajatolláh sajjid Chomejní (= z Chomejnu), vlastným menom Rúholláh Mustafaví Músaví Chomejní, perz. روح‌الله مصطفوی موسوی خمینی (* 24. september 1902, Chomejn – † 3. jún 1989, Teherán) bol iránsky šiítsky náboženský vodca, mardža, ajatolláh) a politik, od roku 1979 najvyššia duchovná a politická autorita v Iráne.

Narodil sa ako syn ajatolláha sajjida Mustafu Músavího. Študoval šiítsku náboženskú teológiu v Kome a v irackom Nadžafe – v roku 1962 sa stal jedným zo šiestich veľkých ajatolláhov iránskych šiítov. V roku 1963 Chomejní ostro odsúdil svetský režim šáha Pahlavího a jeho tzv. bielu revolúciu. Vystupoval nielen proti skorumpovanosti režimu, ale aj proti šáhovej orientácii na západ, najmä na USA. Po zorganizovaní protišáhovskej demonštrácie ho zatkli a vypovedali z Iránu.

V rokoch 1964 – 1965 žil v Turecku, potom 1965 – 1978 v Iraku a nakoniec v rokoch 1978 – 1979 vo Francúzsku, odkiaľ riadil iránsku islamskú revolúciu, ktorá v roku 1979 vyvrcholila zvrhnutím šáha Pahlavího a jeho útekom z Iránu, následne načo sa ajatolláh Chomejní dostal k moci. Počas jeho režimu sa zhoršili vzťahy Iránu so Západom a tiež so susedným Irakom, s ktorým už krátko po jeho nástupe k moci vypukla krvavá vojna.

V roku 1989 vyhlásil fatvu, ktorá požadovala smrť básnika Salmana Rushdieho za údajné znesvätenie proroka Mohameda v diele Satanské verše.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.