Preskočiť na obsah

Chrám svätého Michala archanjela (Príkra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chrám svätého Michala archanjela
Drevená cerkva svätého Michala archanjela, národná kultúrna pamiatka
Patrocínium: sv. Michal archanjel
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj
Okres Svidník
Obec Príkra
Náboženstvo  
 - cirkev gréckokatolícka
 - archieparchia prešovská
 - protopresbyterát Svidník
 - farnosť Hunkovce
Súradnice 49°21′45″S 21°44′19″V / 49,3625°S 21,7385°V / 49.3625; 21.7385
Výstavba  
 - dokončenie 1777
Štátny znak SRNárodná kultúrna pamiatka SR
ÚZPF[1]
 - číslo 712-235/0
 - dátum zápisu 7. 3. 1963
Poloha kostola na Slovensku
Poloha kostola na Slovensku
Poloha v rámci kraja
Poloha v rámci kraja
Wikimedia Commons: Temple of St Michael, Príkra
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Chrám svätého Michala archanjela nazývaný aj Drevená cerkva alebo kostolík je gréckokatolícka drevená cerkev v obci Príkra. Je národnou kultúrnou pamiatkou[2] od roku 1968.

Chrám bol podľa datovania na portáli postavený v roku 1777 ako trojdielna zrubová stavba, zvonku chránená vertikálnymi doskami. Stojí na vyvýšenom kamennom základe, ktorý vyrovnáva sklon terénu západným smerom. Vstup do predsiene je zo západnej strany. Zvláštným prvkom je prekrytie strešných priestorov medzi vežou a loďou a medzi loďou a svätyňou. Chrám bol rekonštruovaný v roku 1902 a v rokoch 1946-1947. Súčasný vzhľad je výsledkom rekonštrukčných prác v rokoch 2001 – 2002. Súčasťou interiéru sú štyri rokokové svietniky z druhej polovice 18. storočia.

Predsieň chrámu (babinec) tvorí podvežie, ktoré je harmonicky včlenené do stavby dreveného objektu. Samonosná veža a trojstupňová, štvoruhlová ihlanová zrezaná kupola nad svätyňou aj nad loďou sú zakončené malými barokovými cibuľkami, na ktorých sú umiestnené kované kovové kríže. Pyramidálna strecha sakrálneho objektu aj veža sú pokryté šindľami. Zrub i dve horné poschodia veže sú vertikálne opláštené doskami a lištami.

Ikonostas pochádza z druhej polovice 18. storočia. Je drevený, polychrómovaný, so štyrmi radmi ikon a cárskych dverí, ozdobených rezbou a maľbou. Niektoré ikony sú zo 17. storočia.

V prvom, hlavnom rade ikon, sú ikony svätého biskupa Mikuláša, patróna východnej cirkvi, Bohorodičky Hodegetrie, ukazovateľky cesty v tvare grécky stojacej madony s dieťaťom sediacim na ľavej ruke, Ježišom Kristom Učiteľom a sv. archanjelom Michalom. Diakonské dvere nie sú osadené krídlom. Cárske dvojkrídlové dvere obsahujú šesť medailónov, na ktorých sú štyria evanjelisti a výjavy Zvestovania. V druhom rade sú vyobrazenia hlavných sviatkov gréckokatolíckej cirkvi v strede s ikonou Poslednej večere. Tretí rad tvoria ikony apoštolov v strede s ikonou Krista Pantokrata. Kristus žehná pravicou ľudí dobrej vôle a nad hlavou má svätožiaru. Štvrtý rad pozostáva z desiatich medailónov s vyobrazením prorokov. Vrch ikonostasu tvorí ikona Ukrižovania. Po stranách sú postavy Bohorodičky a sv. evanjelistu Jána. Je tu aj ikona sv. biskupa Mikuláša zo 16. stor. patróna východnej cirkvi.

Na oltári zdobenom zľudoveným rokajom je skriňový bohostánok a ikona Ukrižovania. Pozoruhodné sú ikony Veraikon, údajný odtlačok Kristovej tváre na plátennej šatke, s vyobrazením sv. Michala, sv. Mikuláša zo 17. storočia.

Chrám mal pôvodne tri zvony, z toho jeden s hmotnosťou 200 kg. Uhorská štátna moc v roku 1915 dva zvony, najmenší a najväčší, nechala zvesiť a použila ich na vojenské účely. Dnes sú vo veži zavesené tiež tri zvony, z toho jeden z roku 1759. Dva zvony boli doplnené v 20. rokoch 20. storočia na ktoré sa vyzbierali finančnou zbierkou obyvatelia obce.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku. Svidník a okolie. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 126-135: "PRÍKRA, Gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala z roku 1777, NKP". ISBN 978-80-8099-010-7.
  • Syrový, B.: Architektura, Oborové endyklopedie SNTL., SNTL, Praha 1973.
  • Herout, Jaroslav: Slabikář návštěvníků památek, Naše vojsko, 1980.
  • Baleka, Jan: Výtvarné umění malířství/sochřství/grafika. Výkladový slovník academia. Praha 1997.
  • Dudáš M. a kol.: Drevené kostoly. Edícia Kultúrne Krásy Slovenska. Vyd. Dajama, Bratislava, 2007 (ISBN 80-89226-14-0).
  • Dejiny ruského umenia : od začiatkov po súčasnosť. Preklad Elena Chmelová. 1. vyd. Bratislava : Pallas, 1977. 400 s. S. 83.
  • Koch Wilfried: Malý lexikon architektúry, Tatran Bratislava 1975, str. 209

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Pamiatkový objekt – podrobnosti [online]. Bratislava: Pamiatkový úrad SR, [cit. 2018-08-26]. Dostupné online.
  2. Karta NKP

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]