Preskočiť na obsah

Chris Colfer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chris Colfer
Chris Colfer v roku 2013.
Celé menoChristopher Paul Colfer
Narodenie 27. máj 1990 (34 rokov)
Clovis, Kalifornia, Spojené štáty
Povolanieherec, spevák, spisovateľ a aktivista
Roky pôsobenia1999 – súčasnosť

Christopher Paul Colfer ( * 27.máj, 1990, Clovis, Kalifornia, Spojené štáty) je americký herec, spevák, spisovateľ a aktivista. Známa je jeho postava Kurta Hummela zo seriálu Glee.

Detstvo a mladosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Chris Colfer sa narodil v meste Clovis, v Kalifornii. Jeho rodičmi sú Karyn Colfer a Timothy Colfer. Ako dieťa ležal tri mesiace v nemocnici kvôli operácii lymfatických uzlín, ktorá mu zanechala na krku jazvu.

Počas štúdia vystupoval v miestnych divadlách svojho rodného mesta a angažoval sa v množstve školských projektov. Netají sa svojou homosexualitou, kvôli čomu bol na škole šikanovaný. Vášeň k písaniu v ňom prebudila jeho babička, ktorej jednu zo svojich kníh aj venoval.

Keď bol mladší, účinkoval v muzikále Za zvukov hudby ako Kurt von Trapp. V osemnástich rokoch sa objavil v hlavnej úlohe vo filme Russel Fish : The Sausage and Eggs Incident, ide o krátky film, ktorý hovorí, ako sa hlavný hrdina chce dostať na Harvard.

V roku 2009 prišla zatiaľ jeho najväčšia úloha a to v seriáli Glee. Objavil sa v ňom ako Kurt Hummel, homosexuálny študent zo zmyslom pre módu, ktorý je v škole šikanovaný. Za túto postavu získal ceny Zlatý glóbus a Teen Choice Awards.

Venuje sa aj dabingovej práci.

Spisovateľ

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2011 Chris podpísal zmluvu o napísaní dvoch kníh pre deti. Je v nich zobrazený príbeh dvojčiat Alexa a Connera, ktorí kúzelne cestujú cez knihu príbehov a zažívajú dobrodružstvá v krajine, kde môžu tvárou tvár stretnúť rozprávkové postavy, o ktorých si čítali, keď vyrastali.

Prvá kniha zo série, The Land Of Stories bola uvedená na trh v júli 2012 a behom dvoch týždňov sa stala číslom jedna na rebríčku New York Times, Najpredávanejšia kniha v kategórii Čítanie pre deti.

Druhá časť knihy bola uverejnená v auguste 2013 a debutovala na druhom mieste.

Vďaka úspechu kníh Chris získal zmluvu na najmenej tri ďalšie knihy.

Tretia kniha zo série The Land Of Stories bola zverejnená v júli 2014.

Súkromný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Otvorene sa priznáva k homosexualite. Jeho rodičia jeho orientáciu prijali. Jeho sestra má ťažkú epilepsiu.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chris Colfer

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chris Colfer na anglickej Wikipédii.