Chris Cornell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chris Cornell
Chris Cornell 2007.jpg
Základné informácie
Popis umelca americký spevák
Rodné meno Christopher John Boyle
Narodenie 20. júl 1964
Seattle, Washington, USA
Úmrtie 18. máj 2017 (52 rokov)
Detroit, Michigan, USA
Žáner Alternatívny rock
Rock
Hard rock
Grunge
Roky pôsob. 1984-2017
Vydavateľstvá Sub Pop, A&M, Epic, Interscope,
Suretone, Mosley Music
Súvisiace
články
Soundgarden
Audioslave
Temple of the Dog
Webstránka chriscornell.com

Chris Cornell (rod. Christopher John Boyle * 20. júl 1964, Seattle, Washington, USA – † 18. máj 2017, Detroit, Michigan, USA) bol od začiatku 90-tych rokov jednou z najvýznamnejších osobností rockovej hudby, bol predstaviteľom Seattleskej grunge scény, preslávil sa so skupinou Soundgarden, bol známy svojím špecifickým hlasom veľkého rozsahu a počas svojej kariéry vytvoril viaceré zásadné hudobné projekty. 18. mája 2017, 52-ročný Chris sa rozhodol spáchat’ samovraždu obesením.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

1981-1984[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho hudobná kariéra začala v skupine Sheps, ktorú založili roku 1981 nespokojní študenti vysokej školy, budúci členovia Soundgarden hľadajúci speváka. Na inzerát sa im ozval práve 19-ročný Chris Cornell, ktorý ich očaril svojím jedinečným hlasom.

1984-1991[upraviť | upraviť zdroj]

Sheps sa rozpadli roku 1984 a Hiro Yamamoto, spoločne s Chrisom Cornellom založili Soundgarden, ku ktorým sa neskôr pridali ďalší hudobníci. Soundgarden je jednou zo skupín, ktoré zapríčinili v Seattli dovtedy nevídaný hudobný ruch a podnietili tým vznik novej najprv undergroundovej subkultúry, neskôr celého hudobného štýlu nazvaného grunge.

1991[upraviť | upraviť zdroj]

Rok 1991 bol pre Soundgarden zlomový a mimoriadne plodný. V tomto roku, prostredníctvom albumu Nevermind od skupiny Nirvana, prerazila seattleská scéna na čele s Nirvanou, Soundgarden, Pearl Jam, Alice in Chains a inými do sveta pop-kultúry a priniesla so sebou jednak špecifickú progresívnu hudbu, nový štýl módy a idey, s ktorými sa stotožňovala celá generácia.

Soundgarden v tomto roku vydali kvalitný album Badmotorfinger. Taktiež spolupracovali na kultovom filme Singles z prostredia Seattlu a k soundtracku, ktorý sa stal ďalšou ikonou grunge štýlu, nahral okrem iného Chris Cornell aj svoju úplne prvú sólovú skladbu Seasons. Ďalším mimoriadne kvalitným projektom a nemenej dôležitým pilierom grunge bol album Temple Of The Dog, na ktorom Chris Cornell spolupracoval s hudobníkmi skupiny Pearl Jam, Cornell piesne zložil i naspieval. Na piesni Hunger Strike si zaspieval spoločne s Eddie Vedderom z Pearl Jamu.

1994-1997[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1994 vydali Soundgarden komerčne najúspešnejší a hudobne veľmi silný album Superunknown, obsahujúci obrovský hit Black Hole Sun, definitívne sa tak zapísali medzi najvýznamnejšie skupiny 90-tych rokov. Roku 1997 sa však po vnútorných nezhodách v skupine rozpadli.

1999[upraviť | upraviť zdroj]

Po rozpade Soundgarden sa Chris Cornell venoval sólovej dráhe, čo vyvrcholilo albumom Euphoria Morning, ktorý v sebe spája viacero hudobných štýlov a odlišuje sa od tvorby Soundgarden, väzba ku grunge je však citelná. Album predstavuje nedocenený drahokam amerického rocku.

2001-2006[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2001 založil Chris Cornell spoločne s bývalými členmi skupiny Rage Against the Machine formáciu nazvanú Audioslave, zviditeľnili sa najmä prvým albumom z roku 2002 a tým že sa stali prvou americkou skupinou, ktorá koncertovala na Kube, tento slávny koncert sa odohral roku 2005.

2006[upraviť | upraviť zdroj]

Chris Cornell naspieval pieseň k novému filmu James Bond: Casino Royal, pieseň k novej bondovke má názov You Know My Name a zároveň pripravuje pôdu pre druhy sólový projekt.

2007[upraviť | upraviť zdroj]

Chris vydáva svoj v poradí druhý sólový album Carry On.

2008[upraviť | upraviť zdroj]

Chris Cornell je nominovaný na cenu Grammy. S Hip-Hop/R´n´B producentom Timbalandom spolupracuje na svojom treťom sólovom albume.

2012[upraviť | upraviť zdroj]

Chris Cornell so skupinou Soundgarden naspieval pieseň k filmu The Avengers: Assemble (Avengeri: Pomstitelia). Skladba nesie názov Live To Rise a je zaradená na soundtrack k tomuto filmu.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ako hosť[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]