Preskočiť na obsah

Christina Perriová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Christina Perri

Základné informácie
Rodné meno Christina Judith Perri
Narodenie 19. august 1986 (37 rokov)
Philadelphia, Pensylvánia
Pôsobenie speváčka, skladateľka, textárka
Žáner alternatívny rock, piano rock, pop, soul
Hrá na nástrojoch spev, klavír, gitara
Roky pôsob. 2010 – súčasnosť
Vydavateľstvá Atlantic Records
Webstránka www.christinaperri.com

Christina Judith Perri (* 19. august 1986, Philadelphia, Pensylvánia) je americká speváčka, skladateľka a textárka, známa skladbami Jar of Hearts a A Thousand Years. Hrá na klavír a na gitare. Je držiteľkou ocenenia americkej organizácie reprezentujúcej hudobné práva skladateľov a textárov BMI.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Christina Perriová vyrastala v Bensaleme na predmestí Philadelphie. Otec Dante pochádza z Talianska[1] a matka Mary je pôvodom z Poľska. Má staršieho brata Nicka, ktorý sa taktiež venuje hudbe, a to hrou na gitare a písaním piesní. Hral okrem iného s Perrym Farrellom, Mattom Sorumom a s rockovými skupinami Shinedown, Silvertide a Sinai.[2]

Na verejnosti spievala prvýkrát vo veku šiestich rokov na svätom prijímaní. Od ôsmich rokov sa začala učiť hrať na piano. Navštevovala súkromnú dievčenskú katolícku strednú školu Nazareth Academy. Neskôr prestúpila na súkromnú koedukačnú katolícku strednú školu Archbishop Ryan, ktorú dokončila v roku 2004.[3] Počas štúdia na strednej škole sa naučila hrať na gitare a začala písať a skladať vlastné piesne.[4]

V roku 2006 dostala štipendium na vysokú školu University of the Arts.[5] Po roku odišla do Los Angeles, kde sa vydala. Manželstvo trvalo iba osemnásť mesiacov. Jedným z jej poznávacích znakov je množstvo tetovaní na celom tele.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Začínala ako servírka v Melrose Café v Los Angeles. V decembri 2009 napísala skladbu „Jar of Hearts“[6] Pieseň na verejnosti zaznela prvýkrát v júni 2010 v televíznom programe So You Think You Can Dance.[7] Skladba debutovala na 63. mieste amerického singlového rebríčka Billboard Hot 100 a na 28. mieste Billboard Hot Digital Songs.[8]

V júli 2010, po náhlom a nečakanom úspechu „Jar of Hearts“, podpísala zmluvu s americkým hudobným vydavateľstvom Atlantic Records. Následne nahrala piesne „Bang Bang Bang“, „Black And Blue“, „Daydream, „Tragedy“ a „Jar of Hearts“. Všetky skladby boli nahraté naživo s kapelou v štúdiu Ocean Way Recording v Los Angeles a v novembri 2010 vydané na jej prvom CD, tzv. EP s názvom The Ocean Way Sessions.[9]

V máji 2011 vyšiel jej debutový album Lovestrong obsahujúci single „Jar of Hearts“, „Arms“ a „Distance“. V rebríčku Billboard 200 bol najvyššie na 4. mieste.[10] V júli 2012 odštartovala koncertné turné s názvom Lovestrong Tour. V októbri toho istého roka vyšlo EP s vianočnými nahrávkami A Very Merry Perri Christmas.

Christina v máji 2013 získala ocenenie americkej organizácie reprezentujúcej hudobné práva skladateľov a textárov BMI za skladbu A Thousand Years. Cenu si prevzala na slávnostnom udeľovaní cien BMI Pop Awards v hoteli Beverly Wilshire v Beverly Hills.[11]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Christina Perri nahrala dva štúdiové albumy a na konte má tri EP. Vydala šesť singlov a nakrútila šesť videoklipov.

Album Lovestrong je vydaný vo viacerých verziách. Pôvodný album obsahuje 12 piesní, neskôr vyšla verzia o doplnený duet s Jasonom Mrazom Distance. Rozšírená, tzv. deluxe verzia obsahuje tri bonusové skladby „Backwards“, „Black And Blue“ a „My Eyes“. V Japonsku album vyšiel s 18 pesničkami, vrátane troch živých nahrávok z The Ocean Way Sessions. Druhý album Head or Heart vyšiel koncom marca 2014 a obsahuje 13 skladieb.

Kolekcia inštrumentálnych skladieb s názvom The Karaoke Collection bola vydaná iba v digitálnom formáte na iTunes. Vianočné EP A Very Merry Perri Christmas vyšlo v balení digipak. Obsahuje piesne „Something About December“, „Merry Christmas Darling“, „Please Come Home for Christmas“, „Ave Maria“, „Happy Xmas (War Is Over)“ a „Have Yourself“ a „Merry Little Christmas“. Pre americkú sieť obchodov Target bolo EP exkluzívne doplnené o akustickú verziu skladby „Let It Snow.“

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

EP[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2010 - The Ocean Way Sessions
 • 2011 - The Karaoke Collection
 • 2012 - A Very Merry Perri Christmas

Single[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2010 - „Jar of Hearts“
 • 2011 - „Arms“
 • 2011 - „A Thousand Years“
 • 2012 - „Distance (feat. Jason Mraz)“
 • 2012 - „A Thousand Years, Pt. 2 (feat. Steve Kazee)“
 • 2013 - „Human“

Kapela[upraviť | upraviť zdroj]

Christina spolupracovala s množstvom muzikantov a umelcov, vrátane Davida Hodgesa a Jasona Mraza. V nahrávacích štúdiách počas nahrávania piesní, v rozhlasových a televíznych vystúpeniach, či na koncertoch prevažne vystupuje s hudobníkmi v zložení Elmo Lovano, Jenni Tarmová a John Anderson,[12] resp. Johnny Hanson, Jon Titterington alebo Scott Chesak.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Interview: Christina Perri – Singer, Songwriter and Producer [online]. Clayton Perry, 28. október 2010, [cit. 2013-07-26]. Dostupné online. Archivované 2013-07-30 z originálu. (po anglicky)
 2. Christina Perri pries open the lid to fame with 'Jar of Hearts' [online]. USA Today, 13. júl 2010. Dostupné online. (po anglicky)
 3. Bensalem native Christina Perri's sudden success after 'Jar of Hearts' [online]. Philly.com, 8. august 2010. Dostupné online. (po anglicky)
 4. Band of the Week: Christina Perri, Sudden Star [online]. Rolling Stone, 26. október 2010. Dostupné online. (po anglicky)
 5. 'So You Think You Can Dance' Turns Singer, UArts Alumna Christina Perri into Overnight Sensation [online]. University of the Arts, 6. október 2010. Dostupné online. (po anglicky)[nefunkčný odkaz]
 6. 'Jar of Hearts' singer Christina Perri on getting her break from 'So You Think You Can Dance': A Music Mix Q&A! [online]. Entertainment Weekly, 15. júl 2010. Dostupné online. (po anglicky)
 7. Singer Christina Perri on Going From Waitress to Charts Winner: "I Can't Stop Smiling" [online]. US Magazine, 19. júl 2010. Dostupné online. (po anglicky)
 8. Unsigned Christina Perri Dances Onto The Charts [online]. Billboard, 9. júl 2010. Dostupné online. (po anglicky)
 9. The Ocean Way Sessions review by Andrew Leahey [online]. All Music. Dostupné online. (po anglicky)
 10. Lonely Island Sets Sail at No. 3 on Billboard 200, Adele Still No. 1 [online]. Billboard, 18. máj 2011. Dostupné online. (po anglicky)
 11. Adam Levine and Top Songwriters Honored at 61st Annual BMI Pop Awards [online]. BMI, 15. máj 2013. Dostupné online. (po anglicky)
 12. Christina Perri Shares A Message (And Some Photos!) From The Road [online]. VH1, 4. máj 2011. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Christina Perri na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).