Chula

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chulské údolie, pohľad z Golanských výšin

Chula (iné slovenské názvy: Hula, Hule, Chulské údolie, Hulské údolie; po hebrejsky: עמק החולה - Emek ha-Chula/Emek ha-Hula/Emek ha-Húláh/Emek ha-Chúláh - "údolie Chula") je poľnohospodárska oblasť v severnom Izraeli s veľkými zásobami sladkej vody. Je významným stanovišťom pre vtáky migrujúce pozdĺž Východoafrickej priekopovej prepadliny medzi Afrikou, Európou a Áziou. Preteká ňou rieka Jordán a leží na úpätí Golanských výšin.

Chula (Hula, Hule, Chulské jazero, Hulské jazero; v Biblii jazero Meróm) je jazero, ktoré spolu s okolitými močiarmi bolo v 50. rokoch 20. storočia vysušené v snahe upraviť životné prostredie pre potreby poľnohospodárstva. Hoci mal tento čin zo začiatku veľký celonárodný prínos pre Izrael, časom začalo byť jasné, že úžitky z premeny „pustiny“ jazera Chula a jeho močiarov boli obmedzené. V niekoľkých minulých rokoch, po takmer 50 rokoch neúspešného zápasu o využitie zdroja odvodneného údolia, nakoniec izraelská vláda uznala, že úspešný vývoj môže nastať len za kompromisnej situácie medzi prírodou a rozvojom. Preto bola časť bývalého jazera a močiarov nedávno opätovne zaplavená v rámci pokusu o zabránenie zhoršovaniu kvality pôdy a obnovenie takmer vyhasnutého ekosystému.

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chula

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chulské údolí na českej Wikipédii. Súradnice: 33°06′S 35°37′V / 33,1°S 35,61°V / 33.1; 35.61