Chvalský lom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 50°6′44″S 14°35′24″V / 50,11222°S 14,59000°V / 50.11222; 14.59000
Chvalský lom
prírodná pamiatka
Lom Chvaly.jpg
Chvalský lom v Horních Počerniciach
Štát Česko Česko
Región Praha
Hlavné mesto Česka Praha
Mestská časť Horní Počernice
Nadmorská výška 270 - 284 m n. m.
Súradnice 50°6′44″S 14°35′24″V / 50,11222°S 14,59000°V / 50.11222; 14.59000
Rozloha 2,02 ha
Vznik 1. september 1988[1]
 - Vyhlásil Národný výbor hl. m. Prahy
Správa AOPK ČR
Kód AOPK ČR 1113
Česko: Chvalský lom
Chvalský lom
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Chvalský lom
Webová stránka: BioLib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Chvalský lom je bývalý pieskovcový lom, ktorý sa nachádza medzi železničnou traťou Praha - Lysá nad Labem a mimoúrovňovou križovatkou pri Horných Počerniciach. Je chránený ako prírodná pamiatka, správu vykonáva AOPK Praha.

História[upraviť | upraviť kód]

Už v 19. storočí sa tu začal ťažiť pieskovec, ktorý slúžil ako stavebný materiál na výstavbu komunikácií medzi Prahou a okolím (betonky). Ťažba pieskovca bola ukončená dostavbou dvojkoľajnej železničnej trate.

V septembri 1988 bol areál lomu vyhlásený prírodnou pamiatkou. V súčasnosti patrí ako školský pozemok Základnej škole Stoliňská, ktorá sa nachádza na dohľad, a škola ho prenajíma 27. stredisku OHEŇ organizácii Junák - Český Skaut. Uvažuje sa o vhodnom a šetrnom využívaní pre školu aj pre Počernickú verejnosť.

Dôvod ochrany[upraviť | upraviť kód]

Dôvodom pre vyhlásenie tejto prírodnej rezervácie bol vzácny výskyt brehule hnedej, ďalej bola snaha ochrániť oporný geologický profil v peruckom a koryčanskom súvrství odkrytý v tunajšom opustenom lome pri ceste. Je tu dobre viditeľný prechod medzi geologickými obdobiami kriedy a cenomanu.

Flóra[upraviť | upraviť kód]

Rastlinný pokryv je silne ovplyvnený človekom. Z významnejších druhov rastlín sa tu vyskytuje dúška panónska, palina poľná, ľuľok čierny, balota čierna, jastrabník savojský, podbeľ liečivý, klinček kartuziánsky, lomikameň ovisnutý, divozel veľkokvetý a veronika lekárska. Zo stromov ďalej breza previsnutá, breza smútočná, topoľ osikový, agát biely, javor horský aj mliečny, čerešňa vtáčia, pagaštan konský, vŕba rakytová, plané jablone, jarabiny a hraby. Z kríkov sa tu vyskytuje zlatovka prostredná (zlatý dážď), zob vtáčí, hloh obyčajný, bez čierny, ruža šípová, orgován obyčajný, imelovník.

Fauna[upraviť | upraviť kód]

V 60. rokoch 20. storočia tu v pieskovcových norách žili líšky obyčajné, tchory stepné, kuny skalné, výnimočne aj lasica hranostaj.

Na území PP sa vyskytuje vidlochvost feniklový, bystruška záhradná, zajac poľný, z vtákov brehuľa hnedá, sýkorky belasé aj hrdzavokrké, drozdi čierni, dokonca výnimočne aj bažant obyčajný z drobných cicavcov ryšavka obyčajná, ďalej i rad mäkkýšov.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. AOPK ČR, [cit. 2016-11-14]. Dostupné online. (po česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chvalský lom na českej Wikipédii.