Cirkev československá husitská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak Cirkvi československej husitskej

Cirkev československá husitská (CČSH[1]) je kresťanská protestantská cirkev, pôsobiaca na území Česka, Slovenska a do roku 1939 aj na území Podkarpatskej Rusi. Na Slovensku je registrovaná pod názvom Cirkev československá husitská na Slovensku.[2] Pri sčítaní ľudu v roku 2011 sa k nej hlásilo 39 276[3] obyvateľov Česka a 1 782[4] obyvateľov Slovenska.

Nejedná sa o historických husitov ktorí existovali v 15. storočí. Cirkev vznikla v roku 1920 oddelením od Rímskokatolíckej cirkvi len nadväzujúc na husitské hnutie.

Vierouka[upraviť | upraviť zdroj]

CČSH za prameň viery považuje Bibliu zloženú zo Starého a Nového zákona. Príjma cirkevnú Tradíciu, ale len takú ktorá je v súlade s Bibliou. Vysluhuje sedem sviatostí: krst, Večeru Pánovu, birmovanie, spoveď, manželstvo, posvätenie kňazstva a útechu chorých. Do diakonskej, kňazskej aj biskupskej služby svätí aj ženy a príjmanie podáva pod obomi spôsobmi. Duchovní nie sú vysvätení v apoštolskej postupnosti a CČSH apoštolskú postupnosť odmieta. CČSH je dogmaticky veľmi dynamická a veľký dôraz kladie na slobodu a poznanie jednotlivca. Duchovní nosia čierny talár s vyšitým červeným kalichom na hrudi a štólu.

Patriarchovia[upraviť | upraviť zdroj]

Modlitebňa CČSH v Hostivici u Prahy

Patriarcha je najvyšším predstaviteľom Cirkvi československej husitskej. V tejto funkcii pôsobili:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Co je Církev československá husitská?
  2. Cirkvi a náboženské spoločnosti, Ministerstvo kultúry SR, online
  3. Předběžné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2011, ČSÚ, online
  4. Bývajúce obyvateľstvo podľa pohlavia a náboženského vyznania - 2001,ŠÚ SR, online

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]