Claude Zidi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Claude Zidi
francúzsky režisér, scenárista a producent
Claude Zidi
Rod. menoClaude Raymond Zidi
Štát pôsob.Francúzsko Francúzsko
Narodenie25. júl 1934 (88 rokov)
Paríž, Francúzsko
Národnosťfrancúzska
Profesiarežisér, scenárista
Aktívne roky19702005
RodičiaMohand Tayeb Zidi (otec), Marguerite Krub (matka)
ManželkaNicole Ruby (19581982), Marie-Dominique Girodet (19832004), Mireille Berthereau (2007 – súč.)
DetiHélène Zidi, Marie Zidi, Claudine Zidi, Julien Zidi, Zoltan Zidi, Claude Zidi Jr.

Claude Zidi (* 25. júl 1934, Paríž, Francúzsko) je francúzsky filmový režisér, scenárista a producent alžírskeho pôvodu.[1] Medzi jeho najlepšie režisérske kúsky patria filmy ako napr.: Asterix a Obelix kontra Cézar, Prehnití alebo Horčica mi stúpa do nosa.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Claude Zidi sa naučil prácu hlavného kameramana v škole École nationale supérieure Louis-Lumière na ulici Rue de Vaugirard v Paríži. Potom čo sa stal úspešným kameramanom, spolupracoval s režisérmi ako Claudom Chabrolom, Jacquesom Demym, Alainom Jessuom a Jacquesom Rivetteom. Vo filmoch Élise ou la vraie vie (1970) v réžii Michela Dracha alebo La Grande Java (1970) v réžii Philippe Claira sa stal hlavným kameramanom.

Kariéra Clauda Zidiho ako režiséra začala sériou Bažantov (19711974). V hlavnej úlohe sa objavila spevácka a humoristická skupina Les Charlots. Vďaka kreatívnym scenárom a dobrému zmyslu pre gag, ukazuje Zidi svoj talent režiséra.

Úspech série Bažantov mu umožnil nakrúcať filmy s lepšími rozpočtami a väčšími hviezdami francúzskej kinematografie ako: Pierre Richard vo filme Horčica mi stúpa do nosa (1974) a Náhradník (1975), Louis de Funès vo filme Krídelko alebo stehienko? (1976) a Ani z voza, ani na voz (1978), Jean-Paul Belmondo vo filme Zviera (1977) a Coluche vo filme Inšpektor Nemehlo (1980) a Operácia Banzaj (1983). Claude Zidi sa stáva stávkou na istotu vo francúzskej pokladni. Veľmi populárnymi filmami sa stala séria o študentoch – Nenapraviteľní (1980) a jeho pokračovaní Nenapraviteľní na prázdninách (1982).

Zidi v spolupráci Simona Michaëla sa rozhodli napísať scenár k dokonalejšiemu a vážnejšiemu filmu Prehnití (1984), ktoré mu vynieslo uznanie kritikov. Tento film v ktorom vystupuje Philippe Noiret a Thierry Lhermitte, je inteligentnou a vtipnou satirou určitých policajných zvyklostí. Svoje publikum zmätie filmom Deux (1989), je to klasická melodráma, ktorá ľahko prechádza od smiechu k emóciám. Film bohužiaľ dosiahne kritický neúspech, s niečo cez tristo tisíc divákov v kinách sa stal prepadákom. Zrežíroval tiež prvý diel z hranej série o AsterixoviAsterix a Obelix kontra Cézar (1999) s Depardieuom a Clavierom v hlavných úlohách. Vo Francúzsku mal film veľký komerčný úspech, do kín prišlo takmer deväť miliónov divákov. Jeho posledný režisérsky počin bol film Super prehnití (2003) ktorý nadväzuje na predošlé dva filmy z trilógie. Bohužiaľ tento film zaznamenal necelý milión divákov v kinách, čo porovnaní s jeho predošlými filmami bol neúspech.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • V roku 1985 získal Césara za najlepšiu réžiu vo filme Prehnití.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Režisér[upraviť | upraviť zdroj]

Scenárista[upraviť | upraviť zdroj]

Producent[upraviť | upraviť zdroj]

Kameraman[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Claude Zidi [online]. FDb.cz, [cit. 2022-08-03]. Dostupné online. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]