Preskočiť na obsah

Cleopatra’s Needle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Obelisk na brehu Temže, Londýn.
Obelisk v Paríži na Place de la Concorde.
Jeden z obeliskov v Central Parku, New York City.

Cleopatra's Needles (slovensky Kleopatrine ihly) je trojica obeliskov v Londýne, Paríži a New Yorku. Sú vyrobené z čiernej žuly, sú vysoké asi 21 m a sú do nich vytesané hieroglyfy.

História obeliskov[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď boli obelisky vytesané v starovekom Egypte, nemajú žiadnu súvislosť s Kleopatrou. Pôvodne boli vztýčené na príkaz faraóna Thutmose III. v meste Heliopolis okolo roku 1450 pred Kr. Materiál použitý na ich výrobu pochádza z oblasti Aswán. Hieroglyfy boli do obeliskov vytesané asi o 200 rokov neskôr na pokyn faraóna Ramesse II. na pripomienku jeho vojenských úspechov.

Obelisky boli za vlády cisára Augusta v roku 12 pred Kr. premiestnené rímskymi vojskami do Alexandrie a vztýčené v Caesariu – chráme postavnom Kleopatrou na pamiatku Marka Antonia. O niečo neskôr boli zvalené a časom boli zasuté pieskom. Táto skutočnosť mala vplyv na zachovanie hieroglyfov a ochranu obeliskov pred vplyvom pôsobenia počasia.

Londýn[upraviť | upraviť zdroj]

Londýnsky obelisk stojí na Victoria Embankment na brehu Temže v londýnskom mestskom obvode City of Westminster. Veľká Británia ho v roku 1819 dostala darom od egyptského panovníka Mehmeta Aliho, na pamiatku víťazstva Lorda Horatia Nelsona v bitke na Níle a Sira Ralpha Abercrombyho v bitke pri Alexandrii. Napriek tomu, že britská vláda tento dar prijala, odmietla uhradiť náklady na jeho prevoz do Londýna a tak obelisk zostal v Alexandrii až do roku 1877.

Prevoz obelisku sponzoroval anglický anatóm a dermatológ Sir William James Erasmus Wilson, ktorý prispel sumou asi desať tisíc libier. Obelisk bol vykopaný z piesku a bol umiestnený do obrovského kovového valca dlhého asi 30 metrov a s priemerom 5 metrov. Valec navrhol konštruktér John Dixon a nazval ho „Cleopatra“. Konštrukcia valca bola upravená tak, že sa správal ako plávajúci pontón a následne bol odvlečený do Londýna loďou „Olga“.

Kleopatrin obelisk je obklopený dvoma bronzovými sochami sfíng. 4. septembra 1917, v priebehu prvej svetovej vojny, pri prvom nemeckom nálete na Londýn, dopadla neďaleko obelisku bomba. Na pamiatku tejto udalosti bolo ponechané poškodenie sôch v pôvodnom stave; na soche sfingy stojacej po pravej strane obelisku je viditeľná diera spôsobená šrapnelom z bomby.

Paríž[upraviť | upraviť zdroj]

Parížsky obelisk stojí na Place de la Concorde. Je umiestený v strede námestia a obsahuje hieroglyfy oslavujúce vládu Ramesse II. Egyptský panovník Mehmet Ali daroval tento obelisk Francúzsku v roku 1829. Francúzsky kráľ Ľudovít Filip I. dal umiestniť obelisk práve na Place de la Concorde, a to v roku 1833. V dôsledku technických možností tej doby bola preprava obelisku značne komplikovaná – na jeho podstavci sa v súčasnosti nachádzajú technické nákresy spôsobu prepravy. Obelisk je obklopený na oboch stranách dvoma fontánami postavenými v dobe vztyčovania obelisku.

New York[upraviť | upraviť zdroj]

Newyorský obelisk sa nachádza v Central Parku. Po otvorení Suezského prieplavu v roku 1869 Ismail Paša prvýkrát zverejnil úmysel darovať jeden z obeliskov Spojeným štátom americkým v snahe vylepšiť obojstranné obchodné vzťahy. Formálne bol obelisk darovaný listom zo dňa 18. mája 1879. V Central Parku bol vztýčený až skoro o dva roky neskôr, 22. januára 1881[1]. Projekt bol financovaný železničným magnátom Williamom H. Vanderbiltom. Komplikovaný transport obelisku z Alexandrie do New Yorku zabezpečoval poručík amerického námorníctva Henry Gorringe. Najprv bol 244 tonový žulový obelisk presunutý zo zvislej do vodorovnej polohy a potom premiestnený do podpalubia a potom bol bez zástavky dopravený cez Stredozemné more a Atlantický oceán do New Yorku. Iba presun z nábrežia rieky Hudson River do Central Parku trval štyri mesiace. Na základni obelisku sú umiestnené sochy krabov z 19. storočia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Obelisk [online]. Central Park Conservancy. Dostupné online. (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]