Clickbait

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Clickbait je pejoratívny termín pre obsah webovej stránky, ktoré je vytvorené na účely online reklamy, predovšetkým na úkor kvality alebo presnosti, využívajúca senzačné titulky alebo príťažlivé obrázky, ktorých cieľom je primäť návštevníka ku klikaniu a zdieľaniu materiálov na sociálnych sieťach.

Typický nadpis clickbaitu sa snaží vzbudiť pozornosť a zvedavosť čitateľa, ale neposkytne dostatok informácií, ktoré by ten záujem nasýtili a musí preto kliknúť na linke vedúcej k ďalšiemu obsahu.

Z historického pohľadu je technika clickbaitu odvodená z bulvárnej žurnalistiky, ktorá prezentuje málo známe alebo neznáme správy a využíva pozornosť budiace nadpisy vrátane zveličovania informácií, šírenia škandálov a senzácií.

Protiváha[upraviť | upraviť kód]

Záplava cklickbaitov viedla od roku 2014 k pokusom zastaviť ich používanie. Satirický časopis The Onion spustil novú stránku ClickHole, ktorá paroduje webové stránky clickbait, ako sú napríklad Upworthy a BuzzFeed a v auguste 2014 Facebook oznámil, že prijíma technické opatrenia na zníženie vplyvu clickbaitov na jeho sociálnu sieť.

Použitie clickbaitu malo aj politické dôsledky pri poškodzovaní mena politikov a inštitúcií, pričom viedlo k rastu popularity rôznej „alternatívnej“ politiky. Katherine Viner, šéfredaktorka novín The Guardian sa vyjadrila, že „jednoduché klikanie na úkor presnosti a dôveryhodnosti“ podkopáva hodnoty žurnalistiky a pravdy. Emotívne témy s výraznými nadpismi sú široko zdieľané a klikané, čo vedie k „hromadeniu hanebností“ a množeniu takýchto webových stránok naprieč politickým spektrom – vrátane Breitbart News, Huffington Post, Salon, Townhall a Gawker Media blogy – ktoré profitujú na vytváraní zdieľateľných krátkych textov podsúvajúcich jednoduché stanoviská k politickým a kultúrnym záležitostiam.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Clickbait na anglickej Wikipédii.