Clickbait
Tento článok urgentne potrebuje úpravy a/alebo aspoň základné rozšírenie. Pomôž Wikipédii tým, že ho vhodne vylepšíš, alebo rozšíriš. Pozri si kritériá na minimálny článok, inšpiráciu môžeš nájsť aj v radách štylistickej príručky, prípadne v diskusii k článku. Neodstraňuj túto šablónu ak nedošlo k podstatnému vylepšeniu článku. Ak si článok založil, odstránenie šablóny prenechaj inému redaktorovi. Ak nebude tento článok do 14 dní prijateľne upravený, bude pravdepodobne zmazaný. Preto buďte pri úprave smelí! Dátum označenia je 10. 6. 2022, k zmazaniu dôjde 24. 6. 2022. Ak si umiestnil/a túto šablónu do článku, vyhľadaj autora v histórii článku a vlož na jeho diskusnú stránku oznam: {{Urgentne upraviť autor|Clickbait}}--~~~~ |
Clickbait (z angl. click – kliknutie a bait – návnada) je upútavka (väčšinou nadpis webovej stránky, článku alebo miniatúra videa) vytvorený tak, aby návštevníka zaujal či presvedčil natoľko, aby klikol na s ňou spojený hyperlink. Ten ho obyčajne zavedie na článok alebo video s pochybným, respektíve s upútavkou iba čiastočne alebo vôbec nesúvisiacim obsahom.[1] Využíva senzačné titulky alebo príťažlivé obrázky, ktorých cieľom je primäť návštevníka ku klikaniu a zdieľaniu materiálov na sociálnych sieťach alebo na zvyšovanie návštevnosti webovej stránky. Nie je pri tom dôležité, či si daný text návštevník prečíta, ale o to, že zvýšil návštevnosť.[2] Clickbaity môžu byť nebezpečné aj preto, že články zvyknú obsahovať škodlivý kód alebo šíria falošné správy.
Typický nadpis clickbaitu sa snaží vzbudiť pozornosť a zvedavosť čitateľa, ale neposkytne dostatok informácií, ktoré by záujem nasýtili. Záujemca preto musí kliknúť na hyperlink vedúci k ďalšiemu obsahu.[3] Z historického pohľadu je technika clickbaitu odvodená z bulvárnej žurnalistiky, ktorá prezentuje málo známe alebo neznáme správy a využíva nadpisy priťahujúce pozornosť, vrátane zveličovania informácií, šírenia škandálov a senzácií.
Protiváha[upraviť | upraviť zdroj]
Záplava cklickbaitov viedla od roku 2014 k pokusom zastaviť ich používanie. Satirický časopis The Onion spustil novú stránku ClickHole, ktorá paroduje webové stránky typu clickbait, ako sú napríklad Upworthy a BuzzFeed.[4] V auguste 2016 Facebook ohlásil, že do prevádzky spúšťa nové filtre, ktoré sa budú snažiť takýto obsah v sociálnej sieti utlmiť. Softvér bude podľa doterajších zručností a skúseností analyzovať titulky, aby vylúčil tie, ktoré sa snažia navodiť neprimeranú senzáciu.[5]
Použitie clickbaitu malo aj politické dôsledky pri poškodzovaní mena politikov a inštitúcií, pričom viedlo k rastu popularity rôznej „alternatívnej“ politiky. Katherine Vinerová, šéfredaktorka novín The Guardian, sa vyjadrila, že „jednoduché klikanie na úkor presnosti a dôveryhodnosti“ podkopáva hodnoty žurnalistiky a pravdy.[6] Emotívne témy s výraznými nadpismi sú široko zdieľané a klikané, čo vedie k „hromadeniu hanebností“ a množeniu takýchto webových stránok naprieč politickým spektrom – vrátane Breitbart News, Huffington Post, Salon, Townhall a Gawker Media blogy – ktoré tak profitujú z vytvárania zdieľateľných krátkych textov (často s veľkým množstvom reklamy) podsúvajúcich jednoduché stanoviská k politickým a kultúrnym záležitostiam.[7]
Referencie[upraviť | upraviť zdroj]
- ↑ clickbait [online]. merriam-webster.com, [cit. 2022-01-13]. Dostupné online.
- ↑ ŠMÍD, Milan. Click-bait – návnada v titulku [online]. 2016-02-19, [cit. 2022-06-20]. (v českom jazyku). Dostupné online.
- ↑ NÁRODNÝ BEZPEČNOSTNÝ ÚRAD SR. Krátky slovník hybridných hrozieb [online]. [Cit. 2022-06-20]. Dostupné online.
- ↑ OREMUS, Will. Area Humor Site Discovers Clickbait [online]. 2014-06-14, [cit. 2022-06-20]. (v anglickom jazyku). Dostupné online.
- ↑ GIGEL, Milan. Facebook chce potlačiť falošné senzácie, obmedzí clickbaity [online]. 2016-08-05, [cit. 2022-06-20]. Dostupné online.
- ↑ VINER, Katharine. How technology disrupted the truth [online]. 2016-07-12, [cit. 2022-06-20]. (v anglickom jazyku). Dostupné online.
- ↑ AUERBACH, David. The Death of Outrage [online]. 2015-03-10, [cit. 2022-06-20]. (v anglickom jazyku). Dostupné online.
Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]
Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Clickbait na anglickej Wikipédii.