Clickbait

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Clickbait (angl. clickkliknutie a bait – návnada, čiže doslova návnada na kliky[1]) je obsah webovej stránky, ktorá je vytvorená na účely online reklamy, predovšetkým na úkor kvality alebo presnosti, pričom využíva senzačné titulky alebo príťažlivé obrázky, ktorých cieľom je primäť návštevníka ku klikaniu a zdieľaniu materiálov na sociálnych sieťach.

Typický nadpis clickbaitu sa snaží vzbudiť pozornosť a zvedavosť čitateľa, ale neposkytne dostatok informácií, ktoré by ten záujem nasýtili a čitateľ musí preto kliknúť na link vedúci k ďalšiemu obsahu.

Z historického pohľadu je technika clickbaitu odvodená z bulvárnej žurnalistiky, ktorá prezentuje málo známe alebo neznáme správy a využíva nadpisy priťahujúce pozornosť, vrátane zveličovania informácií, šírenia škandálov a senzácií.

Protiváha[upraviť | upraviť zdroj]

Záplava cklickbaitov viedla od roku 2014 k pokusom zastaviť ich používanie. Satirický časopis The Onion spustil novú stránku ClickHole, ktorá paroduje webové stránky typu clickbait, ako sú napríklad Upworthy a BuzzFeed, a v auguste 2014 Facebook oznámil, že prijíma technické opatrenia na zníženie vplyvu clickbaitov na jeho sociálnu sieť.

Použitie clickbaitu malo aj politické dôsledky pri poškodzovaní mena politikov a inštitúcií, pričom viedlo k rastu popularity rôznej „alternatívnej“ politiky. Katherine Vinerová, šéfredaktorka novín The Guardian, sa vyjadrila, že „jednoduché klikanie na úkor presnosti a dôveryhodnosti“ podkopáva hodnoty žurnalistiky a pravdy. Emotívne témy s výraznými nadpismi sú široko zdieľané a klikané, čo vedie k „hromadeniu hanebností“ a množeniu takýchto webových stránok naprieč politickým spektrom – vrátane Breitbart News, Huffington Post, Salon, Townhall a Gawker Media blogy – ktoré profitujú z vytvárania zdieľateľných krátkych textov podsúvajúcich jednoduché stanoviská k politickým a kultúrnym záležitostiam.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Clickbait na anglickej Wikipédii.

  1. Na tento článok nekliknete [online]. [Cit. 2020-06-14]. Dostupné online.