Preskočiť na obsah

Closed source

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Closed source (zatvorený zdroj) je výraz zavedený ako opozitum pojmu open source (otvorený zdroj) a označuje každý program (kus softvéru), ktorého licenčné podmienky ho nekvalifikujú ako open source. Vo všeobecnosti to znamená, že sa distribuujú iba binárne súbory počítačového programu a licencia neposkytuje žiaden prístup k zdrojovému kódu programu, čím technicky znemožňuje akékoľvek úpravy daného softvéru pre praktické účely. Zdrojový kód takýchto programov sa obvykle považuje za obchodné tajomstvo príslušnej spoločnosti. Prístup k zdrojovému kódu tretími stranami normálne vyžaduje podpísanie dohody o zachovaní mlčanlivosti (angl. non-disclosure agreement).

Tento výraz sa tiež môže vzťahovať na programy, ktorých zdrojový kód je dostupný, ale za podmienok, ktoré sú v rozpore s Definíciou Open Source. Iniciatíva Microsoft-u' „shared source“ (zdieľaný zdroj) je toho prominentným príkladom.

To, že nejaký program je označený ako closed source, neznamená, že nutne musí byť platený. Medzi príklady closed source softvéru, ktorý nie je zadarmo, patrí Microsoft Windows, Microsoft Office, Total Commander, atď. Medzi príklady closed source softvéru, ktorý je zadarmo, patrí MS Internet Explorer, Adobe Reader, ICQ Lite, atď.

Pozrite tiež[upraviť | upraviť zdroj]