Codnor Castle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na zrúcaniny od severozápadu
Pohľad na zrúcaniny od severovýchodu

Codnor Castle je zrúcanina hradu z 13. storočia v Derbyshire, nachádzajúca sa asi jednu míľu od dediny Codnor. Hoci je hrad technickou pamiatkou, v roku 2008 bol zaradený na zoznam ohrozených pamiatok.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad zložený z hradnej veže a opevnenia, založil William Peverel.[2] Nachádza sa vo výške asi 130 metrov nad morom.[3] Do súčasnosti sa zachovali len zvyšky v minulosti mohutného hradu, ktorý sa skladal z trojposchodovej hradnej veže, silných výplňových múrov a priekopy, lemovanej kruhovými vežami. Vonkajšie opevnenie je na nižšej úrovni a bolo pristavené až neskôr. Hrad ponúka rozhľad na Erewashské údolie a grófstva Derbyshire a Nottinghamshire. Pôvodne mal hlbokú hradnú priekopu a na jeho východnej strane sa nachádzalo veľké množstvo stromov, ktoré sú však už vyrúbané. Na západnej strane bol dvor, silne opevnený mohutnými kruhovými vežami s cimburím. Vo zvyškoch ruín poznať, že vonkajšie opevnenie obsahovalo strieľne, ktoré mohli v prípade potreby využiť lukostrelci.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá dochovaná zmienka o Codnore pochádza z roku 1086, kedy podľa Knihy posledného súdu patrilo Codnorské panstvo Williamovi Peverelovi.[4] Okolo roku 1202 ho vlastnil Henry de Grey, potomok normanského rytiera Anchetila de Greya. Medzi Henryho potomkov patrí dlhá línia pánov Grey z Codnoru, pánov Grey z Ruthynu, Wiltonu a Rotherfieldu, Jana Greyová, Earlové zo Stamfordu a vyhynuté rody grófov zo Suffolku a Kentu. Henryho syn Richard sídlil v Codnore a bol barónom verným anglickému kráľovi Henrichovi III. Vo škótskych vojnách bojoval za Eduarda II., ktorý v marci 1322 Codnor Castle navštívil. Počas vlády Eduarda III. bol Richard povolaný do bitky proti Škótom, ale pretože bol starý, poslal svojho najstaršieho syna Johna Greya, ktorý sa v bitkách vyznamenal a našiel u Eduarda III. priazeň. Po smrti Richarda zdelil Codnor Castle práve John de Grey. Spolu s Williamom D'Eincourtom velil v prípade invázie všetkým rytierom z Derbyshire a Nottinghamshire. Svojmu kráľovi slúžil aj vo Flámsku. Za svoje služby kráľovi v Anglicku aj Francúzsku bol John de Grey menovaný členom parlamentu, ktorým bol až do svojej smrti roku 1392. Potom bol správcom hradu Codnor Johnov pravnuk Richard de Grey, ktorý rovnako ako jeho predkovia verne slúžil svojmu kráľovi. Spoločne s Henrichom V. bojoval vo Francúzsku a zúčastnil sa aj obliehania Harfleur. Po Richardovi v línii pánov hradu Codnor pokračoval jeho syn John, ten zomrel v tom istom roku ako jeho vlastný syn, a preto po ňom nasledoval jeho brat Henry. Pre pokus ovplyvniť voľby v Derby bol Henry potrestaný kráľom a v marci 1441 bol omilostený.

Keď Henry zomrel, nastúpil po ňom jeho v tej dobe deväťročný syn, tiež Henry Grey. Ten bol posledným z rodu Greyov. Zúčastnil sa mnohých bitiek počas vojen ruží a nakoniec zomrel roku 1496 v Easteri.[4] Keďže nemal priamych potomkov, odkázal Codnor Castle svojmu strýkovi Johnovi Zouchovi. Sir John Zouche z Codnoru bol trikrát Derbyshirským vysokým šerifom. Hrad zostal vo vlastníctve Zoucheovho rodu do doby, než roku 1634 rodina svoj majetok rozpredala a emigrovala do Virgínie. Potom hrad vlastnil yorkský arcibiskup, ktorého vnuk ho v roku 1692 predal sirovi Streynshamovi Masterovi.[5] To bol posledný človek, ktorý Codnor Castle obýval. Napriek tomu hrad zostal v rukách jeho potomkov až do začiatku 19. storočia.[4]

Dnes sú pozostatky hradu Codnor len krehkými ruinami a niektoré vysoké múry sú podopreté lešením. Značky na obvodnom oplotení upozorňujú, že miesto je vo vlastníctve britskej spoločnosti UK Coal a vstup verejnosti je zakázaný. Pohľad na zrúcaninu je však dobrý aj z blízkych chodníkov.

V júni 2007 vykonal tím zo seriálu Time Team (program britského Kanálu 4) archeologický výskum pri hrade a dosiahol zaujímavých výsledkov. Tým najzaujímavejším úspechom bol objav skvele zachovanej stredovekej zlatej mince v hradnej priekope. Táto minca je teraz vystavená v Derbskom múzeu.[6][7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Codnor Castle na českej Wikipédii.

  1. ALEXANDER, Magnus; MILLWARD, Jonathan. Codnor Castle, Derbyshire. Research Department Report Series, 2008, čís. 82, s. 1. Dostupné online. ISSN 1749-8775.
  2. Codnor Castle [online]. CastleUK.net, [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. ALEXANDER, Magnus; MILLWARD, Jonathan. Codnor Castle, Derbyshire. Research Department Report Series, 2008, čís. 82, s. 2. Dostupné online. ISSN 1749-8775.
  4. a b c History [online]. CodnorCastle.com, [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. ALEXANDER, Magnus; MILLWARD, Jonathan. Codnor Castle, Derbyshire. Research Department Report Series, 2008, čís. 82, s. 11. Dostupné online. ISSN 1749-8775.
  6. Codnor Castle [online]. Time Team, Channel 4, [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  7. Museum is home to Time Team coin [online]. this is Derbyshire, [cit. 2011-07-30]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]