Concurrent Versions System

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Concurrent Versions System alebo CVS je systém na správu a udržovanie histórie súborov, zároveň umožňuje prístup k týmto súborom a manipuláciu s nimi cez sieť.

Systém CVS spravuje jednu, alebo niekoľko skupín súborov nazývaných repozitár (angl. repository). Každý repozitár má vlastné riadenie prístupu a je delený na menšie časti nazývané moduly, ktoré môžu reprezentovať projekty alebo skupiny projektov v stromovej štruktúre. Celý repozitár je uložený vo forme súborov na súborovom systéme servera. Zmeny sú sledované a uchovávané na úrovní verzií (revízií) jednotlivých súborov v stromovej štruktúre projektu. Skupinu súborov môžeme označiť jednou nálepkou (angl. tag) a vytvárať tak rôzne vydania celého projektu (angl. release). V ktoromkoľvek okamihu je možné vytvoriť novú vývojovú vetvu (angl. branch) a tu potom rozvíjať samostatne, alebo ju neskôr opäť zlúčiť. Tak isto je možné sa kedykoľvek vrátiť k ľubovoľnej predchádzajúcej verzii ľubovoľného súboru.

Programátori získavajú kópie modulov operáciou „check out“. Check-outované súbory slúžia ako pracovná kópia nazývaná „sandbox“ alebo „workspace“. Zmeny v pracovnej kópii sa do repozitára premietnu vykonaním operácie commit - commitovaním. Operácia update je získanie alebo spojenie (merge (čítaj merdž)) zmien repozitára do programátorovej pracovnej kópie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]