Preskočiť na obsah

Connie Brittonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Connie Brittonová
Celé menoConstance Elaine Britton
Narodenie 6. marec 1967 (57 rokov)
Boston, Massachusetts, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1995 – súčasnosť
ManželJohn Britton (1991 – r.1995)
Deti1

Connie Brittonová (angl. Connie Britton; * 6. marec 1967, Boston, Massachusetts, USA) je americká herečka, známa z televízneho seriálu Nashville, za ktorý bola nominovaná na Zlatý glóbus.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Brittonová sa narodila ako Constance Elaine Womack v Bostone, Massachusetts. Svoje detstvo prežila v Rockville, v štáte Maryland. Má dvojča menom Cynthia. Ako sedemročná sa s celou rodinou presťahovala do mesta Lynchburg v štáte Virgínia. Vyštudovala ázijské štúdiá so zameraním na čínsky jazyk.

Po promócii v roku 1989 sa Brittonová (vtedy Womacková) presťahovala do New Yorku, kde strávila dva roky na divadelnej škole Neighborhood Playhouse School u Sanforda Meisnera.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Brittonová počas štúdia na Neighborhood Playhouse Britton, debutovala v newyorskom divadle. Po ukončení štúdia Brittonová strávila ďalšie dva roky prácou v mimobroadwayských divadelných produkciách. V roku 1995 debutovala v celovečernom filme v komediálnej dráme The Brothers McMullen. Film bol relatívne úspešný a presťahovala sa do Los Angeles.

Brittonová sa usilovala o hlavnú ženskú rolu vo filme Jerry Maguire z roku 1996 ale neuspela. V rovnakom roku začala hrať po boku Michaela J. Foxa a Heather Locklear v televíznom seriály Všetci starostovi muži. V televíznom seriály účinkovala do roku 2000. Neskôr hosťovala aj v televíznom seriály Západné krídlo.

V roku 2006 sa objavila v niekoľkých epizódach televízneho seriálu 24. V roku 2009 si zahrala po boku herečiek ako Carla Gugino, Marley Shelton, Adrianne Palicki a Sarah Clarke vo filme Ženy v problémoch.

V roku 2011 Brittonová hrala v prvej sérii televízneho seriálu American Horror Story. Za rolu v televíznom seriály bola v roku 2012 nominovaná na Primetime Emmy Award za vynikajúcu herečku v hlavnej úlohe v miniseriáli alebo filme.

Po boku Hayden Panettiere sa objavila v televíznom seriály Nashville, kde za svoj herecký výkon získala pozitívne recenzie od filmových kritikov a získala svoju štvrtú nomináciu na Primetime Emmy Award a svoju prvú nomináciu na Zlatý glóbus. Vo februári 2017 Brittonová opustila seriál počas piatej série a objavila sa v neskorších častiach ako hosťujúca herečka.

V roku 2016 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu, prvej série American Crime Story. O rok neskôr, začala účinkovať v televíznom seriály 9-1-1. V tom istom roku sa vrátila do televízneho seriálu American Horror Story, v ôsmej sérii Apocalypse, kde si zopakovala svoju rolu Vivien Harmon, z prvej série. V roku 2019 hrala v televíznom seriály Dirty John, kde za svoj herecký výkon získala svoju druhú nomináciu na Zlatý glóbus.

Objavila sa v prvej sérii televízneho seriálu Biely lotos, z roku 2021 a od roku 2023 po boku Taylor Schilling, účinkovala v televíznom seriály Dear Edward.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Brittonová používa ako umelecké meno svoje manželské meno. S investičným bankárom Johnom Brittonom sa vzali sa 5. októbra 1991 a rozviedli sa v roku 1995. Brittonová si v roku 2011 adoptovala syna z Etiópie.

V Dartmouthe koncom osemdesiatych rokov Brittonová študovala čínštinu a cez leto žila v Pekingu s budúcou americkou senátorkou Kirsten Gillibrand.

Brittonová sa presťahovala do Nashvillu v štáte Tennessee v roku 2012, keď podpísala zmluvu na účinkovanie v hudobnej televíznej dráme Nashville. Druhý dom vlastní v Los Angeles, v Hollywoode, pod písmenom D ikonického nápisu.

2. apríla 2014 sa stala desiatym veľvyslancom dobrej vôle Rozvojového programu OSN, agentúry OSN proti chudobe. V júni 2016 bola súčasťou Kampane za ľudské práva a objavila sa vo videu na počesť obetí streľby v nočnom klube Orlando.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Connie Britton na anglickej Wikipédii.