Constantin Mugur Isărescu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Constantin Mugur Isărescu
rumunský premiér
rumunský premiér
Osobné informácie
Narodenie 1. august 1949 (66 rokov)
Drăgăşani, Rumunsko
Národnosť rumunská
Vierovyznanie pravoslávny
Pozri aj Politický portál

Constantin Mugur Isărescu (* 1. august 1949, Drăgăşani, Rumunsko) je rumunský politik, ekonóm, v období 22. december 1999 - 28. november 2000 premiér a súčasný guvernér Národnej banky Rumunska.

Po ukončení štúdia na univerzite v Bukurešti 19 rokov pracoval v Inštitúte pre medzinárodnú ekonomiku. Po roku 1989 bol vo vláde premiéra Petreho Romana ministrom zahraničných vecí, a potom 10 rokov pôsobil fo funkcii veľvyslanca Rumunska v Spojených štátoch amerických. V septembri roku 1990 sa stal guvernérom Národnej banky Rumunska a túto pozíciu okrem krátkeho obdobia vo funkcii rumunského premiéra zastáva dodnes.

V novembri roku 2000 neúspešne kandidoval na post prezidenta Rumunska; skončil na štvrtom mieste s 9 % hlasov.

Hoci na poste premiéra krajiny zotrval iba takmer jeden rok, je pokladaný za tvorcu začiatku procesu reforiem v krajine, ktoré neskôr dokončili Adrian Năstase a Călin Popescu-Tăriceanu. V roku 1999 ešte ako premiér stál pri zrode negociáčných rokovaní s Európskou úniou, ktoré sa skončili koncom roka 2004. Pätnásť rokov riadil rumunskú ekonomiku z postu guvernéra národnej banky; mnohými bol považovaný za tajného ministra Rumunska.


Vladárske tituly
Predchodca
Alexandru Athanasiu
premiér Rumunska
22. december 199928. november 2000
Nástupca
Adrian Năstase