Constantin Mugur Isărescu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Constantin Mugur Isărescu
rumunský premiér
Constantin Mugur Isărescu
Biografické údaje
Narodenie1. august 1949 (74 rokov)
Drăgăşani, Rumunsko
Národnosťrumunská
Vierovyznaniepravoslávny
Odkazy
Spolupracuj na CommonsConstantin Mugur Isărescu
(multimediálne súbory)

Constantin Mugur Isărescu (* 1. august 1949, Drăgăşani, Rumunsko) je rumunský politik, ekonóm, v období 22. december 199928. november 2000 premiér a súčasný guvernér Národnej banky Rumunska.

Po ukončení štúdia na univerzite v Bukurešti 19 rokov pracoval v Inštitúte pre medzinárodnú ekonomiku. Po roku 1989 bol vo vláde premiéra Petreho Romana ministrom zahraničných vecí, a potom 10 rokov pôsobil vo funkcii veľvyslanca Rumunska v Spojených štátoch amerických. V septembri roku 1990 sa stal guvernérom Národnej banky Rumunska a túto pozíciu okrem krátkeho obdobia vo funkcii rumunského premiéra zastáva dodnes.

V novembri roku 2000 neúspešne kandidoval na post prezidenta Rumunska; skončil na štvrtom mieste s 9 % hlasov.

Hoci na poste premiéra krajiny zotrval iba takmer jeden rok, je pokladaný za tvorcu začiatku procesu reforiem v krajine, ktoré neskôr dokončili Adrian Năstase a Călin Popescu-Tăriceanu. V roku 1999 ešte ako premiér stál pri zrode negociáčných rokovaní s Európskou úniou, ktoré sa skončili koncom roka 2004. Pätnásť rokov riadil rumunskú ekonomiku z postu guvernéra národnej banky; mnohými bol považovaný za tajného ministra Rumunska.


Constantin Mugur Isărescu
Vladárske tituly
Predchodca
Alexandru Athanasiu
premiér Rumunska
22. december 199928. november 2000
Nástupca
Adrian Năstase