Contemporary hit radio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Contemporary hit radio (CHR, tiež Top 40) je rozhlasový formát, ktorý sa sústreďuje na prezentáciu súčasnej populárnej hudby rôznych žánrov. Tento názov bol prvýkrát použitý v magazíne Radio & Records v 80. rokoch a nadväzuje na koncept Top 40, ktorého dejiny siahajú do 50. rokov 20. storočia. V tomto čase sa rádiá začali formátovať a každý z formátov obsahoval iba vybrané hudobné žánre. Ako CHR sa vtedy začali označovať stanice, ktoré hrali nové hity bez ohľadu na žáner.

CHR rádiá majú úzky playlist a veľmi vysoké rotácie (v extrémnych prípadoch 50 – 80 skladieb, ktoré sa vysielajú šesť- až osemkrát denne.[1]

Varianty[upraviť | upraviť kód]

CHR/Pop (tiež Mainstream CHR) je najznámejším variantom formátu – pokiaľ sa použije označenie CHR bez spresnenia, väčšinou ide o CHR/Pop. Hudobnou náplňou sú skladby žánrov pop, urban, rock a alternative.

CHR/Dance sa sústreďuje na tanečnú hudbu a dance remixy populárnych skladieb.

CHR/Urban (tiež CHR/rhytmic) sa sústreďuje na žánroch hip-hop a R&B. Na rozdiel od urban contemporary sa však nevyhýba ani skladbám pop-music.

Adult CHR je skĺbením formátov CHR/Pop a Hot AC. Na rozdiel od Hot AC je vo vysielaní viac skladieb dance či rhytmic, vyhýbajú sa však agresívnym subžánrom hip-hopu.

CHR/Rock je podobný variantu CHR/Pop, avšak v repertoári je viac skladieb zo žánrov modern rock a modern AC.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku CHR na poľskej Wikipédii.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Malý lexikon rozhlasových formátů [online]. radiotv.cz, 2002-03-24, [cit. 2012-05-14]. Dostupné online.