Cosa Nostra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cosa Nostra (v preklade z tal. Naša vec) je zločinecká skupina so znakmi sekty, pôsobiaca na Sicílii. Týmto pojmom sa môže označovať i zločinecká organizácia v Spojených štátoch amerických, ktorej pôvod siaha k tradičným talianskym kriminálnym spoločenstvám a k talianskej, hlavne sicílskej emigrácii. Príslušníci Cosa Nostry sami seba označujú ako ctihodných mužov.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé správy o jej existencii siahajú do druhej polovice 19. storočia. Pojem, ktorým sa označovala organizácia sa v priebehu histórie menil.

Organizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Základnou jednotkou Cosa Nostry sú tzv. rodiny. Tento pojem tu neoznačuje pokrvné rodiny, ale základnú bunku organizácie (ktorej členovia nemusia byť v príbuzenskom vzťahu), ktorá má kontrolu nad určitým teritóriom. Jednotlivé „rodiny“ a jej členov spája vzájomná solidarita, pocit výnimočnosti, pravidlá a do veľkej miery aj koordinácia.

Kultúra Cosa Nostry[upraviť | upraviť zdroj]

Kultúra, spôsob myslenia a konania organizácie a jej členov vychádza čiastočne zo sicílskej mentality, ktorú vykladá svojím vlastným spôsobom, čiastočne je výsledkom vlastnej histórie a pôsobenia mafie. Prijímacie rituály nového člena organizácie sú inšpirované slobodomurárstvom a siahajú hlboko do minulosti. Budúci člen odprisahá vernosť, je pichnutý do prsta a jeho krvou je pokropený svätý obrázok. Ten je následne spálený ako symbol likvidácie prípadného zradcu.

V roku 2007 polícia pri zatýkaniach objavila kódex sicílskej mafie:

  1. Osobne sa nepredstavíš ďalšiemu členovi klanu. Musí to za teba urobiť tretí člen.
  2. Nebudeš pozerať po manželkách svojich priateľov.
  3. Nikdy nebudeš videný v prítomnosti policajtov.
  4. Nebudeš chodiť do barov a klubov.
  5. Služba Cosa Nostre je nadovšetko - budeš jej k dispozícii i keby tvoja žena rodila.
  6. Schôdzky sa musia rešpektovať.
  7. K ženám sa budeš správať s úctou.
  8. Pokiaľ budeš požiadaný o informáciu, odpovieš pravdivo.
  9. Neprivlastníš si peniaze iného člena klanu, alebo inej rodiny.
  10. Členmi sa nemôžu stať ľudia, ktorí majú kontakty na polícii, informátori, ľudia, ktorí sa správajú zle a neriadia sa morálnymi zásadami.

Sila Cosa Nostry spočíva najmä v jej schopnosti páchať násilie a vo veľkom dôraze na utajenosť a mlčanlivosť.