Crytek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Crytek je nemecká spoločnosť sústreďujúca sa na vývoj videohier, ktorú založili traja tureckí bratia: Cevat, Avni a Faruk Yerli. Okrem sídla vo Frankfurte majú ďalšie pobočky: v Kyjeve, v Sofii, v Budapešti, v Nottinghame, v Seoul, v Šanghaji, v Instalbule a v Austine.

Crytek je sa stal známou spoločnosťou po vydaní hier Far Cry a Crysis.

Crytek spolupracuje s firmami ako Electronic Arts, Ubisoft, nVidia, Intel, AMD, FMOD, Scaleform, Xoreax Software, Sparkasse Coburg a Rating Services.

CryEngine[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť vyvíja CryEngine, jeho prvá verzia vznikla pre hru Far Cry a neskôr bola vylepšená a použitá v trilógii Crysis (Cryengine 2 a 3).

Najnovšia verzia CryEnginu 5.3 je multiplatformová (PC, Xbox 360, Playstation 3).

Engine je známy svojou dobrou optimalizáciou a grafickými prvkami. V súčasnosti (2014) Crytek využíva CryEngine 3 v hre Crysis 3, ktorá graficky exceluje.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Crytek bola založená bratmi Yerliovými v roku 1999 v Coburgu, v SRN. Hneď zo začiatku zaujali vydavateľov na ECTS 2000 svojím technologickým demom, neskôr prepracovaného do podoby známej ako X-Isle (neskôr Far Cry).

V máji 2002 Crytek predstavil CryEngine.

V roku 2003 sa CryTek zúčastnil Game Developers Conference, kde prestavil svoj nový engine a jeho technológie. V tom istom roku sa zúčastnili ECTS, kde bol Far Cry ocenený titulom „najlepšia PC hra“.

V tom istom mesiaci bol CryEngine optimalizovaný pre AMD64 procesory.

Vo februári 2004 nemecká polícia vtrhla do kancelárií Cryteku s podozrením, že používajú nelegálny softvér, no nič sa nenašlo.

V rovnakom čase CryTek a Electronic Arts uzavreli spoluprácu a vytvorili tech-demo Michinima, ktorým demonštrovali svoju predstavu budúcnosti hrania na PC.

23. januára 2006 CryTek oznámil vývoj hry Crysis, so sľubom, že pôjde o originálnu FPS s herným obsahom plným výziev. Hra Crysis vyhrala viacero ocenení na E3 a Games Convention.

Prvé verejné predstavenie CryEngine 2 sa konalo 23. januára 2007, rok potom, čo bola ohlásená hra Crysis.

CryEngine bol licencovaný viacerými spoločnosťami, napríklad Avatar Reality, WeMade Entertainment, Entropia Universe, XLGames, Reloaded Studios, 1st Educational Institution a Games Academy GmbH.

11. mája 2007 Crytek ohlásil, že ich vysunuté pracovisko v Kyjeve bolo vylepšené na vývojárske štúdio a pracuje na novej neoznámenej hre. Týždeň nato ohlásil nové štúdio v Budapešti.

Tak ako štúdio v Kyjeve, aj toto sa sústreďuje prevažne na prácu s CryEnginom 2.

14. júla 2008 CryTek kúpil Black Sea Studios a premenoval ho na Crytek Black Sea.

17. novembra 2008 Crytek otvoril nové priestory v Južnej Kórei s názvom Crytek, Ltd. Tieto kancelárie sa sústreďujú na licencovanie CryEnginu 2 ostatným kórejským klientom. 12. septembra 2008 vydávaju Crysis Warhead.

Od 14. Októbra 2009 je CryEngine 3 engine k dispozícii pre vývojárov.

V roku 2016 je dostupná verzia CryEngine V

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálna stránka spoločnosti Crytek: http://crytek.com/

Oficiálne stránky CryEngine: http://cryengine.com/