Cuyo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cuyo na mape Argentíny

Cuyo je hornatý región v západnej časti Argentíny, tvorený provinciami Mendoza, San Juan a San Luis. Má rozlohu okolo 300 000 km² a žije v ňom dva a pol milióna obyvateľov. Najväčším mestom je Mendoza, kde sídli vysoká škola Universidad Nacional de Cuyo a regionálne múzeum. Cuyo patrilo k Inkskej ríši, pre Španielov ho získal v roku 1551 Francisco de Villagra a od roku 1564 bolo provinciou generálneho kapitanátu Čile. Oblasť sa vyznačuje svojráznym dialektom, v ktorom sa používa hláska ř.[1]

Názov oblasti pochádza z výrazu Cuyùm puùlli, ktorý v jazyku domorodého kmeňa Huarpe znamená „krajina piesku“. Klíma je subtropická, charakteristickým miestnym javom je teplý vietor Zonda, časté sú zemetrasenia.[2] Zrážky sú veľmi nízke, poľnohospodárstvo je závislé na sieti zavlažovacích kanálov, napájaných topiacim sa snehom z hôr. Cuyo patrí k najvýznamnejším vinárskym regiónom sveta,[3] pestuje sa aj olivovník, zemiaky a ovocie. Značný ekonomický význam má tiež ťažba ropy, medi a uránu.[4] Hlavnou riekou je Desaguadero. V Cuyu sa nachádza najvyšší vrch amerického kontinentu Aconcagua a stredisko zimných športov Las Leñas. Turistickou atrakciou sú tiež chránené územia Ischigualasto a Ñacuñan. Cez územie Cuya vedie trasa Rely Dakar.

V roku 1988 bola uzavretá dohoda o vytvorení ekonomického regiónu Nové Cuyo, zahŕňajúceho historické územia Cuya a provincii La Rioja.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1]
  2. http://hiddenjourneys.co.uk/Audio%20Slideshows/Mendoza%20Earthquakes.aspx?mode=details
  3. http://www.elarcondelahistoria.com/los-vinos-de-cuyo-1816/
  4. http://www.iaea.org/inis/collection/NCLCollectionStore/_Public/23/047/23047576.pdf?r=1
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cuyo na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]