Cvi Zamir

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Cvi Zamir
Cvi Zamir
Rod. meno Cvika Zarzevski
Narodenie 1925
Poľsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Cvi Zamir

Cvi Zamir (hebr. צבי זמיר, vlastným menom Cvika Zarzevski, * 1925) bol generálmajor Izraelských obranných síl a riaditeľ Mosadu v rokoch 19681974.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Poľsku. Do britskej mandátnej Palestíny sa jeho rodina presťahovala, keď mal Zamir sedem mesiacov. Ako osemnásťročný sa stal vojakom. Najprv bol členom Palmachu, ktorý bol súčasťou Hagany. V Palmachu okrem neho slúžili aj budúci izraelskí vodcovia ako Moše Dajan či Jicchak Rabin. V priebehu vojny za nezávislosť v roku 1948 Zamir bojoval v novo utvorených Izraelských obranných silách. V armáde zostal aj po vojne a postupoval stále vyššie vo funkciách. V rokoch 1966 - 68 zastával funkciu vojenského atašé v Londýne.

Počas jeho funkčného obdobia na pozícii riaditeľa Mosadu spolupracoval na operácii Boží hnev (izraelská odpoveď na mníchovský masaker). Keď vtedajšia vláda SRN odmietla izraelskú ponuku na pomoc pri vyjednávaní s palestínskymi únoscami z Čierneho septembra, osobne sledoval celú udalosť až do zabitia všetkých izraelských rukojemníkov po neúspešnej záchrannej operácii. V neskorších interview (v roku 1992 a 1999) Zamir kritizoval nemecké bezpečnostné zložky pre ich zlú koordináciu, ktorá podľa neho bola hlavnou príčinou smrti všetkých rukojemníkov.

V súčasnosti žije Zamir severne od Tel Avivu, v Zahale.

Vo filme[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 natočil Steven Spielberg o masakre v Mníchove film Mníchov. Postavu Cvi Zamira v ňom stvárnil Ami Weinberg.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cvi Zamir na českej Wikipédii.