Cvi Zamir

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cvi Zamir
Cvi Zamir
Rod. menoCvika Zarzevski
Narodenie1925 (94 alebo 95 rokov)
Poľsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Cvi Zamir

Cvi Zamir (hebr. צבי זמיר, vlastným menom Cvika Zarzevski, * 1925) bol generálmajor Izraelských obranných síl a riaditeľ Mosadu v rokoch 19681974.

Biografia[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v Poľsku. Do britskej mandátnej Palestíny sa jeho rodina presťahovala, keď mal Zamir sedem mesiacov. Ako osemnásťročný sa stal vojakom. Najprv bol členom Palmachu, ktorý bol súčasťou Hagany. V Palmachu okrem neho slúžili aj budúci izraelskí vodcovia ako Moše Dajan či Jicchak Rabin. V priebehu vojny za nezávislosť v roku 1948 Zamir bojoval v novo utvorených Izraelských obranných silách. V armáde zostal aj po vojne a postupoval stále vyššie vo funkciách. V rokoch 1966 – 68 zastával funkciu vojenského atašé v Londýne.

Počas jeho funkčného obdobia na pozícii riaditeľa Mosadu spolupracoval na operácii Boží hnev (izraelská odpoveď na mníchovský masaker). Keď vtedajšia vláda SRN odmietla izraelskú ponuku na pomoc pri vyjednávaní s palestínskymi únoscami z Čierneho septembra, osobne sledoval celú udalosť až do zabitia všetkých izraelských rukojemníkov po neúspešnej záchrannej operácii. V neskorších interview (v roku 1992 a 1999) Zamir kritizoval nemecké bezpečnostné zložky pre ich zlú koordináciu, ktorá podľa neho bola hlavnou príčinou smrti všetkých rukojemníkov.

V súčasnosti žije Zamir severne od Tel Avivu, v Zahale.

Vo filme[upraviť | upraviť kód]

V roku 2005 natočil Steven Spielberg o masakre v Mníchove film Mníchov. Postavu Cvi Zamira v ňom stvárnil Ami Weinberg.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cvi Zamir na českej Wikipédii.