Cyril Bystrík Janík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cyril Bystrík Janík
bývalý politický väzeň, stíhaný pre náboženstvo
bývalý politický väzeň, stíhaný pre náboženstvo
Narodenie5. január 1952
Liptovská Teplička, Slovensko
Úmrtie9. november 1998 (46 rokov)
Česko

Cyril Bystrík Janík (* 5. január 1952, Liptovská Teplička – † 9. november 1998, Česko) bol politický väzeň stíhaný pre náboženstvo.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Páter Cyril Bystrík Janík OFM v detskom veku osirel. Vyučil sa za vinohradníka a ako hlboko veriaci vstúpil do rehole františkánov, ktorá bola vtedajším komunistickým režimom v Česko-Slovensku zakázaná. Ako člen tajnej cirkvi bol vysvätený za kňaza františkánskeho rádu v nemeckom Erfurte. Pracoval ako vedúci skladu. V júni 1985 uňho Štátna bezpečnosť v rámci proticirkevnej akcie „Vír“ vykonala domové prehliadky, pri ktorých sa našla samizdatová, náboženská literatúra a liturgické predmety. Prípad iniciovala ŠtB, ktorá v spolupráci s políciou, pre členstvo v reholi na objednávku režimu, Janíka obvinila z vykonštruovaného trestného činu a dosiahla jeho odsúdenie na viac ako dva roky nepodmienečne.[1] Podrobnosti o prípade, ktorý bol súčasťou a vyvrcholením akcie ŠtB proti kresťanstvu[2] s označením akcia „VÍR“, boli publikované Ústavom pamäti národa v časopise Pamäť národa č. 02/2007. Okresný súd v Poprade za predsedníctva JUDr. Štefana Harabina (súčasného predsedu Najvyššieho súdu SR) ho najprv oslobodil. Prokurátor sa však odvolal a Krajský súd v Košiciach vrátil vec okresnému súdu. Súd znovu za predsedníctva JUDr. Štefana Harabina odsúdil Janíka na 28 mesiacov nepodmienečne. V odvolacom konaní ho Krajský súd v Košiciach zároveň odsúdil za marenie dozoru nad cirkvou. V roku 1986 bol po odsúdení ako ťažko chorý uväznený. Po zmene režimu v novembri 1989 pôsobil v reholi v Prahe. Pre ťažkú psychickú chorobu opustil kláštor a žil medzi ľuďmi bez prístrešia. Zomrel predčasne vo veku 46 rokov 9. novembra 1998 za dodnes neobjasnených okolnosti. Bol pochovaný na Olšanskom cintoríne v Prahe.

Odhalenie pamätnej tabule a čestné členstvo in memoriam[upraviť | upraviť kód]

Františkán páter Cyril Bystrík Janík bol prijatý za čestného člena in memoriam Svetového združenia bývalých československých politických väzňov, ktoré podalo návrh na očistenie jeho mena.[3] 6. júna 2010 bola na rodnom dome pátra C. B. Janíka OFM v Liptovskej Tepličke odhalená pamätná tabuľa.[4]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Návrat k dávnemu prípadu: za čo odsúdili kňaza [online]. sme.sk. Dostupné online.
  2. Prípady ľudí stíhaných pre náboženstvo [online]. sme.sk. Dostupné online.
  3. Návrh na očistenie mena nebohého františkána P. Cyrila Bystríka Janíka- čestného člena SZČPV in memoriam [online]. www.szcpv.org. Dostupné online.
  4. Odhalenie pamätnej tabule pátrovi Cyrilovi Bystríkovi Janíkovi OFM v Liptovskej Tepličke - 6. jún .2010 [online]. www.szcpv.org. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]