Preskočiť na obsah

Cyril Collard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cyril Collard
francúzsky spisovateľ, režisér, herec a hudobník
Narodenie19. december 1957
Paríž, Francúzsko
Úmrtie5. marec 1993 (35 rokov)
Paríž, Francúzsko

Cyril Collard (* 19. december 1957, Paríž, Francúzsko – † 5. marec 1993, Paríž, Francúzsko) bol francúzsky spisovateľ, režisér, herec a hudobník. Je známy stvárnením bisexuality a HIV vo svojom diele, najmä v semiautografickej knihe a filme Noci šeliem. Collard, sám otvorene bisexuálny, bol jedným z prvým francúzskych umelcov, ktorý otvorene hovoril o svojom HIV-pozitívnom stave.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Collard sa narodil do rodiny liberálnych rodičov. Navštevoval katolícku školu vo Versailles a neskôr na univerzite v Lille študoval hudbu a fyziku. Štúdiá nedokončil, keďže sa rozhodol pre kariéru vo filme. V roku 1980 pracoval ako asistent réžie na dráme Loulou režiséra Maurice Pialata, v hlavných úlohách s Isabelle Huppert a Gérardom Depardieu. Neskôr Collard a Maurice Pialat spolupracovali na šiestich hudobných videách a niekoľkých televíznych filmoch. V roku 1981 Collard pracoval ako asistent réžie pre Reného Alliu L'heure exquise, dokumente o Marseille dvadsiatych rokov. Dva roky nato Collard opäť spolupracoval s Pialatom. V jeho filme À nos amours o 15-ročnej Sandrine, ktorá sa baví sexuálnymi vzťahmi s mnohými mužmi, stvárnil jednu z vedľajších postáv.

Ako režisér Collard debutoval v roku 1982 35-minútovým krátkym filmom Grand Huit, pre ktorý tiež napísal scenár. V roku 1986 natočil ďalší krátky film, Alger la blanche, za ktorý bol v roku 1987 nominovaný na Césara a ktorý získal ocenenie francúzskeho syndikátu filmových kritikov ako najlepší krátky film roku 1987.

V roku 1986 Collard účinkoval v televíznej dráme Mariage blanc a po návrate z Maroka do Paríža toho istého roku zisťuje, že je HIV-pozitívny. O rok neskôr vydáva prvý autobiograficky ladený román Condamné amour. V roku 1989 vychádza jeho druhá kniha, Les Nuits fauves - Noci šeliem. Collard v tomto románe pojednáva o silne tabuizovaných témach: promiskuitne žijúci protagonista Jean je konfrontovaný svojou HIV-pozitivitou, ako následkom výjazdov do prostredia parížskych homosexuálov. Snaží sa však svoj stav zatajiť pred 17-ročnou priateľkou Laurou a homosexuálnym priateľom Samym.

Collard neskrýval svoju bisexualitu a bol jedným z prvých francúzskych umelcov, ktorí sa priznali k HIV-pozitivite. Keď sa však po práci na televíznom filme Taggers pustil Collard začiatkom 90. rokov 20. storočia do filmovej adaptácie Nocí šeliem, zistil, že žiaden francúzsky herec nie je ochotný staviť svoju kariéru na úlohu bisexuálneho Jeana. V konečnom dôsledku teda Collard film režíroval, skomponoval hudbu a hral i hlavnú úlohu hedónistického televízneho producenta chorého na AIDS s neukojiteľným sexuálnym apetítom. Triezve a nekompromisné zobrazenie tabuizovanej témy šokovalo francúzske publikum v roku 1992. Kritika film hodnotila vysoko pozitívne a v roku 1993 jury vedená Marcellom Mastroiannim ocenila Noci šeliem štyrmi Césarmi - za najlepší film (Collard), za najlepšiu prvotinu (Collard), najlepší strih a najlepšiu začínajúcu herečku (Romane Bohringer ako Laura). Collard sa však ocenenia nedožil, zomrel na komplikácie spôsobené AIDS tri dni pred slávnostným vyhlásením výsledkov.

V roku 1994 vyšiel Collardovi posmrtne tretí román L'ange sauvage a zbierka básní L'animal. Na základe Collarodovho scenára natočil v roku 1995 režisér Thomas Gilou film Rai o gangoch adolescentov na parížskych predmestiach.

  • 1987 - Condamné
  • 1989 - Amour Les Nuits Fauves
  • 1993 - L'Ange Sauvage
  • 1994 - L'animal

Filmografia

[upraviť | upraviť zdroj]
  • 1982 - Grand huit
  • 1986 - Alger la blanche
  • 1992 - Les nuits fauves
  • 1983 - À nos amours
  • 1986 - Mariage blanc
  • 1992 - Les nuits fauves

Scenárista

[upraviť | upraviť zdroj]

Asistent réžie

[upraviť | upraviť zdroj]