Preskočiť na obsah

Dóm svätého Bartolomeja (Frankfurt nad Mohanom)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála svätého Bartolomeja
Pôdorys kostola s datáciou postavenia
Animácia so zobrazením priebehu výstavby

Dóm svätého Bartolomeja (nem. Kaiserdom St. Bartholomäus – tzn. Cisársky dóm) je veľká nemecká katedrála vo Frankfurte nad Mohanom, najväčšia a najstaršia v tomto meste. Začiatky tohto chrámu siahajú do čias, kedy bola na území Nemecka Franská ríša. Tento dóm však nie je skutočnou katedrálou – nikdy nebol sídelným chrámom biskupa, ale len obyčajným farským kostolom.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá kaplnka na mieste tohto kostola stála už za čias Merovejovcov, vznikla okolo roku 680. Ďalšia kaplnka sa na tomto mieste datuje do doby Karolínskej renesancie, konkrétne do roku 852, kedy bola ustanovená „Zlatou bulou“.[1] V roku 1200 obdržal kolegiálny chrám lebku sv. Bartolomeja.[2] V roku 1239 bol chrám zasvätený tomuto svätcovi. Medzi rokmi 1562 a 1792 v sa v chráme uskutočnilo 10 cisárskych korunovácií.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasná podoba 96 metrov vysokej katedrály pochádza z roku 1867, kedy bola opravená po požiari. Ten tiež poničil všetky historické zvony na veži.[1]

Katedrála má dva organy – chórové a na hlavnej kruchte.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Farní kostel svatého Bartoloměje [online]. [Cit. 2012-05-28]. Dostupné online. Archivované 2007-02-12 z originálu.
  2. Oficiálne stránky venované tejto sakrálnej stavbe [online]. [Cit. 2012-05-28]. Dostupné online. Archivované 2011-04-16 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kostel svatého Bartoloměje (Frankfurt nad Mohanem) na českej Wikipédii.