Preskočiť na obsah

Džanet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Monumentálna socha Ramesseho II. a pylón z Tanidy

Džanet (staroeg. ḏˁnt) alebo Tanis (starogr. Τάνις), dnes Sán al-Hadžar (arab. صان الحجر‎), bolo staroegyptské mesto v severovýchodnej časti nílskej delty, hlavné mesto 19. dolnoegyptského nomu, sídlo vládcov 21. a 22. dynastie a možno identické s hlavným mestom Hyksósov Avaris. Pôvodne ležalo v Tanidskom ramene Nílu, ktoré je dnes zanesené naplaveninami.

Džanet bol založený v neskorších rokoch 20. dynastie a stal sa hlavným mestom Egypta počas nasledujúcej 21. dynastie. Z neho pochádzal aj Nesbanebdžed I. (Smendes), zakladateľ 21. dynastie. Za 22. dynastie si Džanet udržal postavenie politického centra Egypta, hoci iné, súperiace dynastie mali sídla v iných mestách. Aj po tomto období zostal významným obchodným centrom a strategickým bodom až do 6. stor. po Kr., kedy hrozilo, že bude zaplavený neďalekým jazerom Manzala a preto bolo mesto opustené. Vysťahovaní obyvatelia založili neďaleko mesto Tennis.

Archeologické vykopávky

[upraviť | upraviť zdroj]

V Džanete sa nachádzajú ruiny mnohých chrámov vrátane najdôležitejšieho, chrámu zasvätenému Amonovi, a kráľovské pohrebisko z Tretieho prechodného obdobia. Na tomto mieste sa nachádza jediná známa neporušená hrobka faraóna (Tutanchamonova hrobka bola narušená už v staroveku). Veľká časť materiálu použitého na stavbu miestnych chrámov pochádza zo staršieho mesta Piramesse, preto sa egyptológovia v minulosti domnievali, že Džanet je totožný s Piramesse.

Hlavným lokálnym bohom bol Amon, ktorý spolu s manželkou Mut a synom Chonsom tvorili tanidskú triádu. Táto božská trojica bola totožná s tébskou božskou trojicou, čo dovoľuje mnohým odborníkom hovoriť o Džanete ako o „Tébach severu“.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Džanet