Dažďový les

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:24, 14. máj 2014, ktorú vytvoril ILoveJuice (diskusia | príspevky) (Verzia používateľa 92.52.49.200 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Japonský-bonsaj)
Dažďový les v Ekvádore.

Dažďový les alebo inak dažďový prales je označenie pre listnaté lesy (prakticky ide vždy o vždyzelené dažďové lesy), v ktorých nie je obdobie sucha, a ktoré rastú v tepelne priaznivých podmienkach, konkrétne v tropickom (tropický dažďový les/dažďový tropický les), subtropickom (subtropický dažďový les/dažďový subtropický les) alebo čiastočne aj miernom pásme (dažďový les mierneho pásma).

Výskyt

  • v trópoch v mnohých oblastiach (najväčší je Amazonský dažďový les a Konžský dažďový les)
  • v subtrópoch v juhovýchodnej Ázii, východnej Austrálii, na severnom ostrove Nového Zélandu, juhovýchodnej Južnej Afrike a v juhovýchodnej Brazílii
  • v miernom pásme v južnom Čile, v západnej Tasmánii, na južnom ostrove Nového Zélandu v tzv. Northwest Pacific v USA a na juhozápadnom pobreží Kanady.

Charakteristické sú porasty stromov machmi a lišajníkmi a na zemi rast papradí.

Tropický dažďový prales

Tropický dažďový prales je veľmi bohatý na druhy – obsahuje až vyše 100 druhov stromov na hektár. V tropickom dažďovom lese žije najmenej 50 % všetkých druhov živočíchov a zvierat Zeme, pričom ani zďaleka ešte nie sú všetky známe a každý deň v dôsledku ničenia týchto lesov mnohé druhy vyhynú.

Tropický dažďový prales sa nachádza prevažne v rozvojových krajinách. V roku 1990 pokrýval asi 7 miliónov km2 povrchu Zeme, pričom rovnaké množstvo bolo zničené počas predchádzajúcich 30 rokov.

Má zo všetkých ekosystémov najväčšiu biomasu.

Veľkým ekologickým problémom je prudké znižovanie plochy týchto lesov z ekonomických dôvodov. Má to vplyv na atmosférickú cirkuláciu kyslíka, ohrozuje to takmer všetky svetové živočíšne a rastlinné druhy, spôsobuje eróziu pôdy a podobne.

Vodstvo

V dažďových lesoch majú rieky vždy dosť vody. Tečú tam najvodnatejšie rieky na Zemi – Amazon, Kongo. Majú kalnú vodu. Vytvárajú v nej zásoby vody, suroviny dnes ešte nedocenenej. Len amazonský dažďový prales produkuje okolo 40 % všetkého kyslíka, ktorý vzniká na Zemi.

Rastlinstvo

Rastie v poschodiach. Je veľmi pestré a husté. Je tam najväčší počet rastlín a živočíchov na Zemi, mnohé z nich človek ešte neobjavil.

Obyvateľstvo

Žijú tu kmene, ktoré nepoznajú civilizáciu, mnohé na úrovni pravekých ľudí. Pestuje sa palma kokosová, banánovník, kávovník, olivovník, cukrová trstina, ryža a iné. Ťaží sa mahagón.

Iné projekty