Daniel Ortega

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
José Daniel Ortega Saavedra
Prezident Nikaraguy
Daniel Ortega
Daniel Ortega, podpis
26. a 34. Prezident Nikaraguy
Momentálne v úrade
od 10. január 2007
Predchodca Enrique Bolaños
V úrade
18. júl 1979 – 25. apríl 1990
Predchodca Anastasio Somoza Debayle Violeta Chamorro Nástupca
Biografické údaje
Narodenie11. november 1945 (78 rokov)
La Libertad, Nikaragua
Politická stranaFSLN
Rodina
Manželka
Deti8
Odkazy
Spolupracuj na CommonsDaniel Ortega
(multimediálne súbory)

José Daniel Ortega Saavedra (* 11. november 1945, La Libertad) je nikaragujský prezident. Svojej funkcie sa ujal 10. januára 2007.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Ortega vyrastal v rodine ktorá bola v opozícií voči diktatúre rodu Somozovcov. V roku 1962 vstúpil do odbojovej organizácie Sandinovský front národného oslobodenia (FSLN). O rok neskôr začal študovať na Universidad de América Central, štúdium však nedokončil a venoval sa odbojovej činnosti. Oženil sa s revolučnou spisovateľkou Rosariou Murillovou.

V roku 1967 sa stal vodcom FSLN pre guerillové akcie v mestách. V snahe zaobstarať finančné prostriedky pre odboj toho istého roku vylúpil banku, bol však chytený a odsúdený do väzby, kde bol až do roku 1974. Po prepustení bol vyhostený na Kubu, kde s podporou kubánskeho a sovietskeho režimu pripravoval revolúciu.

Sandinovskému frontu sa podarilo v roku 1979 zvrhnúť diktatúru rodu Somozovcov. Ortega sa v roku 1981 stal koordinátorom vládnej junty a v roku 1984 bol zvolený v demokratických voľbách za prezidenta (časť opozície tieto voľby bojkotovala). Jeho režim bol podporovaný zo strany ZSSR. Počas občianskej vojny za jeho vlády prebiehal boj s pravicovými ozbrojenými jednotkami „contras“ podporovanými a vyzbrojovanými zo strany USA na čele s Ronaldom Reaganom. „Contras“ podnikali voči sandinovskému režimu ozbrojené akcie z územia Hondurasu a Kostariky. Vyvrcholením americkej podpory bolo zamínovanie hlavných nikaragujských prístavov. Danielovi Ortegovi sa podarilo dosiahnuť, že Medzinárodný súdny dvor v Haagu tento krok odsúdil a vyzval USA, aby skončili s podporou protisandinovských ozbrojených organizácií[1]. Po konci studenej vojny v roku 1990 podpísali obidve strany prímerie; Ortega následne prehral prezidentské voľby s Violettou Chamorrovou.

Ortega kandidoval aj v ďalších prezidentských voľbách. V roku 1996 prehral s Arnoldom Alemánoma v roku 2001 s Enriquom Bolañom. Vyhral až voľby v roku 2006 v atmosfére pretrvávajúcej chudoby a nespokojnosti s liberálnymi reformami a korupciou. K jeho víťazstvu prispel aj jeho príklon ku katolíckej cirkvi. Pred voľbami sa zaručil za bezpečnosť zahraničných investícií. Opätovne vyhral aj voľby v rokoch 2011 a 2016.

V novembri 2021 bol Daniel Ortega opätovne zvolený na štvrté päťročné obdobie so ziskom 75,87 % hlasov, podľa oficiálnych výsledkov zverejnených Najvyššou volebnou radou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kolektív autorov: Kronika ľudstva. Fortuna Print, 1992, s. 1097

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]