Datľovník obyčajný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
datľovník obyčajný
Phoenix dactylifera100 4209.JPG
Dates on date palm.jpg
Datle.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Phoenix dactylifera
Linnaeus
Synonymá
Palma dactylifera (L.) Mill.
Phoenix chevalieri D. Rivera, S. Ríos & Obón
Phoenix iberica D. Rivera, S. Ríos & Obón
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Datľovník obyčajný[1] (iné názvy: datľovník pravý[2], palma datľová[3][2], datľová palma[1], datľovník[3][2]; lat. Phoenix dactylifera) je kvitnúci druh palmy (t.j. rastliny z čeľade arekovité), pestovaný pre svoje jedlé sladké ovocie, datle. Hoci jeho presné miesto pôvodu nie je známe (z dôvodu dlhej kultivácie), pochádza pravdepodobne z oblasti úrodného polmesiaca, ktorý sa rozkladá medzi Egyptom a Mezopotámiou[4]. Jeho pestovanie je rozšírené v celej severnej Afrike, na Blízkom východe, v Africkom rohu a v južnej Ázii a je naturalizovaný v mnohých tropických a subtropických regiónoch na celom svete[5][6]. Datľovník obyčajný je typový druh rodu datľovník (Phoenix), ktorý obsahuje 12 – 19 divokých druhov paliem a je hlavným zdrojom pre komerčnú výrobu[4].

Stromy dosahujú výšky 30 metrov a majú drsný kmeň s priemerom 50 cm. Rastú jednotlivo alebo vytvárajú zhluky s niekoľkými kmeňmi z jedného koreňového systému[7]. Zložené listy sú dlhé 5 m a symetricky tvorené lístkami[7] dlhými 30 cm a širokými 2 cm. Plody sú datle, oválne valcové, dlhé 3 až 7 centimetrov a s priemerom približne 2,5 cm, v závislosti od odrody jasne červenej až jasne žltej farby. Sú veľmi sladké a po vysušení obsahujú asi 75 percent cukru.

Datle sú základná potravina na Blízkom východe a údolí rieky Indus po tisíce rokov. Existujú archeologické dôkazy o kultivácii datlí v Arábii od 6. tisícročia pred Kr. Celková ročná svetová produkcia datlí predstavuje 8,5 milióna ton, pričom najväčšími producentmi sú krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky[8].

Pestuje sa aj ako okrasná rastlina[7]. Semeno datľovníka obyčajného staré 2 000 rokov a vykopané na pobreží Mŕtveho mora patrí medzi najstaršie semená stromu, ktoré vyrástli[9].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b datľovník obyčajný. In: Encyclopaedia Beliana 3, S. 219
  2. a b c datľovník. In: Slovník cudzích slov (akademický)
  3. a b datľovník. In: Slovník súčasného slovenského jazyka.
  4. a b KRUEGER, Robert R.. Date Palm Genetic Resource Conservation, Breeding, Genetics, And Genomics In California [PDF]. The Conference Exchange, [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. World Checklist of Selected Plant Families (WCSP) [online]. wcsp.science.kew.org, [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (po anglicky)
  6. Phoenix dactylifera in Flora of China @ efloras.org [online]. efloras.org, [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (po anglicky)
  7. a b c HENDERSON, Andrew. Palms of Southern Asia. [s.l.] : Princeton University Press, 2009. 200 s. ISBN 978-1-4008-3299-6. (141)
  8. FAOSTAT:Crops [online]. [Cit. 2018-03-26]. Dostupné online.
  9. Grant D. Zazula C. Richard Harington Alice M. Telka Fiona Brock. Radiocarbon dates reveal that Lupinus arcticus plants were grown from modern not Pleistocene seeds [online]. New Phytologist, 2009-05-08, [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Date palm na anglickej Wikipédii.