David Copperfield (Dickens)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Copperfield
David Copperfield or The Personal History, Adventures, Experience and Observation of David Copperfield the Younger of Blunderstone Rookery (which he never meant to publish on any account) [1]
Copperfield cover serial.jpg
Obal prvého vydania z roku 1849

Autor Charles Dickens
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Anglicko
Nakladateľstvo originálneho vydania Bradbury & Evans
Dátum 1. vydania originálu 1850
Ilustrátor originálneho vydania Hablot Knight Browne
Literárny žáner román
Ďalšie odkazy
Commons David Copperfield

David Copperfield je román anglického spisovateľa Charlesa Dickensa.

Stručná charakteristika románu[upraviť | upraviť zdroj]

Román má autobiografické črty a je spoločenského charakteru. Aj keď sa dielo zaraďuje do realizmu, hlavná postava (aj iné) sa ešte stále vyznačujú romantickou črtou: duševným vývojom. Nie je to teda objektívne pozorovanie, o to lepší je ale výsledný Davidov obraz.

Stručný obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Stručný obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh sa týka života Davida Copperfielda od detstva až po dospelosť. David sa narodil v Anglicku okolo roku 1820. Davidov otec zomrel 6 mesiacov predtým, ako sa narodil a o sedem rokov neskôr sa jeho mama vydala za Edwarda Murdstona. David nemá rád svojho nevlastného otca ani jeho sestru Jane, ktorá sa nasťahovala do domu po svadbe. Murdstone trestá Davida kvôli učeniu. Počas jednej bitky ho David uhryzne a je poslaný preč do internátnej školy Salem House, kde je riaditeľom bezohľadný a bezcitný pán Creakle. Tu sa spriatelí s Jamesom Steerforthom a s Tommym Traddlesom, s ktorými sa stretne neskôr znova.

David sa vracia domov na prázdniny a zisťuje, že jeho mame sa narodil malý chlapček. Krátko nato, ako sa David vrátil do Salemu, jeho mama a jej dieťatko zomreli a David sa musí hneď vrátiť znovu domov. Pán Murdstone ho posiela pracovať do továrne v Londýne, kde je spolumajiteľom. Krutá realita živorenia odráža vlastnú Dickensovu námahu v továrni (autor kritizuje prácu detí). Jeho prenájomca pán Wilkins Micawber je poslaný do väzenia pre dlžníkov King's Bench Prison potom ako zbankrotoval. Je tu pár mesiacov, kým sa presťahuje do Plymouthu. David teraz nemá nikoho, kto by sa o neho postaral a tak sa rozhodne utiecť.

David peši prejde celú cestu z Londýna do Doveru, aby našiel svoju jedinú príbuznú, tetu Betsey. Excentrická teta Betsey Trotwoodová sa ho rozhodne vychovávať, hoci sa ju od toho pán Murdstone snažil odhovoriť. Teta Davida premenuje na ‚Trotwooda Copperfielda', zakrátko skrátené na "Trot", a po zvyšok románu je nazývaný týmto menom, podľa toho či sa rozpráva s niekým, kto ho pozná dlhý čas alebo s niekým, koho práve stretol.

Študuje, berie si Doru, ktorá umiera, nakoniec si berie Agnes, svoju celoživotnú lásku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dickens vymyslel viac ako 14 verzií názvu tejto práce, pozri "Titles, Titling, and Entitlement to", autorom je Hazard Adams, The Journal of Aesthetics and Art Criticism.