David Gahan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
David Gahan
David Gahan
Základné informácie
Rodné meno David Callcott
Narodenie 9. máj 1962 (62 rokov)
Epping, Essex, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Žáner Alternative dance, synthpop, new wave, industriálny rock, alternatívny rock
Hrá na nástrojoch Spev, harmonika, gitara, klávesy, sampler, klavír, zvonkohra, bicie
Roky pôsob. 1980 – súčasnosť
Vydavateľstvá Mute
Súvisiace
články
Depeche Mode
Webstránka davegahan.com

David „Dave“ Gahan (* 9. máj 1962, Epping, Essex, Anglicko, Spojené kráľovstvo) je hlavný spevák anglickej elektronickej skupiny Depeche Mode.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1962 v anglickom Eppingu ako druhé dieťa v robotníckej rodine. Jeho otec, vodič autobusu, však už pol roka potom rodinu opustil. Matka Sylvia sa neskôr vydala za Jacka Gahana. Mala s ním ďalších dvoch synov. Až potom, ako jeho nevlastný otec zomrel, sa Dave dozvedel pravdu o svojom skutočnom otcovi a táto správa ho silno zasiahla. Problematická rodinná situácia sa podpísala aj na Gahanovom dospievaní, počas ktorého sa niekoľkokrát ocitol za mrežami. Odišiel zo školy a vyskúšal rôzne zamestnania, ale nikde dlho nevydržal. Bol fanúšikom punku, Davida Bowieho a The Damned.

Voľný čas s obľubou trávil v baroch a v hudobných kluboch. V tomto období začína sám hrať a spievať. Pri jednom takom vystúpení (spieval "Heroes" od Davida Bowieho) si ho v roku 1980 všimol Vince Clarke a zlákal ho do svojej skupiny Composition of Sound, kde pôsobil spolu s Martinom Gorem a Andrewom Fletcherom. Dave bol všade stredom pozornosti, stýkal sa a poznal sa s množstvom ľudí, ktorí mohli v tej dobe kapele pomôcť dopredu.

Bol to práve on, kto vymyslel názov Depeche Mode. Raz listoval francúzskym magazínom Dépêche-mode, ktorý mu dodal inšpiráciu, a ktorý môžeme preložiť ako „módne aktuality“, alebo doslova ako „depeše módnych správ“.

Jeho osobný život však postupne začali narúšať drogy. V roku 1990 sa odsťahoval do USA, kde však drogám prepadol úplne. Depresie a zbesilý životný štýl vyústili v neúspešný pokus o samovraždu v roku 1995, kedy si podrezal žily a skončil v nemocnici. V máji 1996 sa na hotelovej izbe v Los Angeles predávkoval zmesou kokaínu a heroínu a bol dokonca dve minúty klinicky mŕtvy. Po resuscitácii a následnom prepustení z nemocnice bol navyše obvinený za držanie drog a súd mu nariadil liečbu. Potom zmenil svoj životný štýl a prestal brať drogy. Začal sa tiež viac angažovať v skupine: začal písať vlastné texty, rozbehol tiež sólové projekty. Roku 2009 mu bol diagnostikovaný nádor v močovom mechúre. Podstúpil niekoľko operácií, nádor bol nakoniec úspešne odstránený.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 1985 sa Gahan oženil s dlhoročnou priateľkou Joanne a v roku 1987 sa im narodil syn Jack. V roku 1990 sa rozviedli a v roku 1992 sa oženil s Teresou Conroy, s ktorou sa rozviedol v 1996. Roku 1999 sa oženil s Jennifer Sklias. 29.7.1999 sa im narodila dcéra Stella Rose. Medzi jeho obľúbených interpretov patrí okrem vyššie spomenutých napríklad Led Zeppelin, Jane's Addiction, Nirvana, alebo The Rolling Stones.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému David Gahan

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku David Gahan na českej Wikipédii.