David Niven

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
James David Graham Niven
britský herec a vojak
britský herec a vojak
Narodenie 1. marec 1910
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 29. júl 1983 (73 rokov)
Château - d'Oex, Švajčiarsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons David Niven

David Niven celým menom James David Graham Niven, (* 1. marec 1910, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 29. júl 1983, Château - d'Oex, Švajčiarsko) bol britský herec a vojak.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv študoval na Kráľovskej vojenskej akadémii, kde si osvojil uhladené a džentlmenské správanie a vystupovanie dôstojníka. Po ukončení školy v britskej armáde vydržal iba dva roky a odišiel do USA, kde sa spočiatku živil rôznymi pomocnými prácami a povolaniami. Vystupoval aj v americkom rodeu až napokon v roku 1934 definitívne a natrvalo zakotvil v Hollywoode.

Jeho filmová kariéra začala už v roku 1932, kedy po prvýkrát účinkoval ako komparzista v hollywoodskom westerne. Po niekoľkých ďalších epizódnych rolách mu v roku 1936 ponúklo štúdio MGM prvú väčšiu rolu vo filme The Charge of the Light Brigade, v ktorom si zahral spolu so svojím osobným priateľom Errolom Flynnom. Jeho herecká kariéra a popularita postupne stúpala.

Po vyhlásení druhej svetovej vojny sa vrátil domov do Anglicka, aby slúžil v britskej armáde. Okrem iného slúžil tiež v armádnom filme. Pri príprave vylodenia v Normandii slúžil ako styčný dôstojník medzi britskými a americkými jednotkami. Niekoľko dní po dni "D" sa vylodil v Normandii a slúžil v špeciálnych spravodajských jednotkách. Po vojne, ktorú ukončil v hodnosti podplukovníka, ho osobne vyznamenal generál Dwight Eisenhower, dostal vysoké americké štátne vyznamenanie Legion of Merit.

Napriek tomu, že počas 2. svetovej vojny nakrútil len dve nevýznamné úlohy, bol vo Veľkej Británii veľmi populárny. Po vojne jeho úspešná herecká kariéra naďalej stúpala. V roku 1958 získal cenu Americkej filmovej akadémie Oscar za rolu v snímke Oddelené stoly.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku David Niven na českej Wikipédii.